Gıda Hattı

Afrika’nın İklim Raporu: 118 milyon kişiyi sel, aşırı sıcaklık ve kuraklık bekliyor!

20 Ekim 2021, 10:02
Paylaş
Afrika’nın İklim Raporu: 118 milyon kişiyi sel, aşırı sıcaklık ve kuraklık bekliyor!

Sera gazı emisyonlarının yüzde 4’ünden daha azını oluşturan Afrika’nın iklim değişikliğinden ciddi şekilde etkileneceği belirtilen Dünya Meteoroloji Örgütü’nün (WMO) raporuna göre, kıtadaki doğu buzullarının önümüzdeki 20 yıl içinde yok olmasıyla, 118 milyon kişi kuraklık, sel veya aşırı sıcaklık tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

BM’ye bağlı uzmanlık kuruluşu Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), Afrika’da giderek sıklaşan hava felaketleri ile ilgili iklim raporu hazırladı. Afrika Birliği kurumlarıyla ortaklaşa hazırlanan raporda, kıtanın hava felaketlerine uyum sağlama yeteneğine ilişkin korkutan tablo ortaya konuldu.

Küresel emisyonlarının yüzde 4’ünden azını oluşturuyor, ancak…

WMO’nun raporunda, iklim değişikliğinin yüzyılın ortasına kadar kıta gayri safi milli hasılasının yüzde 3'ünü azaltabileceği kaydedilerek, sera gazı emisyonlarının yüzde 4'ünden daha azını oluşturan Afrika'nın iklim değişikliğinden ciddi şekilde etkilenmesinin beklendiği ifade edildi. Kıta genelinde tarlaların şimdiden kuraklığa meyilli olduğunun altı çizilerek, kıtada etkili olan aşırı yoksulluğun da insanların iklim koşullarına uyum sağlamasını zorlaştırdığı vurgulandı.

Afrika'nın kayıtlara geçen en sıcak 3. yılının 2020 olduğu aktarılan raporda, ünlü doğu buzullarının erimeye devam edeceği belirtildi. Tanzanya'da bulunan ve kıtanın en yüksek dağı olan Klimanjaro, Kenya'daki Kenya Dağı ve Uganda'daki Rwenzoris olmak üzere 3 tropik buz sahasının önümüzdeki 20 yıl içinde yok olacağı ifade edilerek, 118 milyon aşırı yoksul kişinin (günde 1.90 dolardan az gelirle geçinenler) kuraklık, sel veya aşırı sıcaklık tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı uyarısında bulunuldu.

Seller ve çekirge istilaları devam edecek

Gerekli önlemler alınmazsa, büyük ölçüde tarıma bağımlı kıtada her geçen yıl kötüleşen kuraklığın yanı sıra 2020'de Doğu ve Batı Afrika'da yaşanan geniş kapsamlı sellerin ve 1 yıl önce başlayan rekor seviyede çekirge istilasının devam edeceği belirtildi.

Raporda açıklamalarına yer verilen WMO Genel Sekreteri Petteri Taalas, "Yakın gelecekte tamamen erimesi beklenen Doğu Afrika'da kalan son buzulların hızla küçülmesi, dünyada geri dönüşü olmayan bir değişim tehdidine işaret ediyor” ifadelerini kullandı.

2020’de 1.2 milyon kişi yer değiştirdi

WMO raporuna göre, Sahra altı Afrika'nın daha kötü sonuçları önlemek için her yıl 30 ila 50 milyar dolar veya GSYİH'nın yüzde 2 veya 3’ü miktarında bir harcama yapması gerektiği tahmin ediliyor. 2020'de tahminen 1.2 milyon kişi fırtınalar ve sel nedeniyle tahliye edildiği belirtilen raporda, bu sayının aynı yıl içinde çatışmalar nedeniyle evlerini terk edenlerin yaklaşık 2.5 katı olduğu ifade edildi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.