Gıda Hattı

Afrika'da gerginlik tırmanıyor

20 Aralık 2020, 11:30
Paylaş
Afrika'da gerginlik tırmanıyor

Somali, Kenya ile diplomatik bağlarını kopardığını duyurdu. Yetkililer komşu ülkenin iç politika konularını karıştırdığını öne sürüyor.

Somali, iç işlerine karıştığı gerekçesi Kenya ile diplomatik ilişkilerini durdurduğunu açıkladı. Karar birkaç hafta sonra yapılacak olan genel seçimler öncesinde alındı.

Ülkenin Haberleşme Bakanı Osman Dubbe, kararın verilme nedenini açıklarken şu sözleri kullandı:

"Somali federal hükümeti, bu kararı siyasi ihlallere ve Kenya hükümetinin son zamanlarda ülkemizin egemenliğine sürekli açık müdahalesine bir yanıt olarak almıştır."

Somali ve güneybatıdaki komşusu Kenya arasındaki ilişkiler yıllardır giderek yıpranıyordu. Karar Kenya Başkanı'nın, Somali'den ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Somaliland bölgesi başkanını ağırlamasından hemen sonra geldi.

Kenya ayrılıkçı bölgeye uçuşlara başlayacak

Uluslararası camiada tanınmamış bir ülke olan Somaliland 1991'de Somali'den ayrılmış; bir ordu, siyasi yönetim ve mali sistem oluşturmuştu. Kenya geçtiğimiz günlerde Somaliland'da konsolosluk açma kararını açıklamış, Kenya Havayolları'nın iki ülkenin başkentleri arasında uçuşlara başlayacağı duyurulmuştu.

Bu kararın, zaten sallantıda olan bölgenin dengesizliğini daha da artıracağı tahmin ediliyor. ABD'nin ülkedeki askerlerini çekme planlarını açıklamasından sonra bölgede hakimiyetini sürdüren Eş-Şebab adlı silahlı örgütün ülkedeki ve Afrika'nın doğusundaki baskısını artıracağından edişe duyuluyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.