Gıda Hattı

AFAD'dan telefonlara 'hayati uyarı bildirimi', Hayati Bildirim Uyarısı nedir?

13 Haziran 2022, 10:53
Paylaş
AFAD'dan telefonlara 'hayati uyarı bildirimi', Hayati Bildirim Uyarısı nedir?
AFAD; cep telefonu kullanıcılarına, uyarı tonuyla birlikte "Hayati Uyarı Bildirimi" başlığı altında bir bildirim gönderdi. Türkiye'deki Android ve iOS İphone telefonlara AFAD'dan "212'yi arayın!" uyarısıyla gelen "Hayati Bildirim Uyarısı" neden gönderildi? İşte, AFAD tarafından gönderilen "Hayati Bildirim Uyarısı" ile ilgili detaylar...

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) cep telefonu kullanıcılarına "Hayati Uyarı Bildirimi" gönderdi. Türkiye'deki Android ve iOS İphone telefonlara AFAD'dan "212'yi arayın!" uyarısıyla gelen "Hayati Bildirim Uyarısı" neden gönderildi? İşte, AFAD tarafından gönderilen "Hayati Bildirim Uyarısı" ile ilgili detaylar...

AFAD tarafından gönderilen "Hayati Uyarı Mesajı" şu şekilde:

“Ülkemizde devam eden Meteorolojik şartlar nedeniyle karşılaştığınız taşkın, sel, heyelan gibi acil durumlarda tek numara 112 Acil Çağrı Merkezini arayınız.”

HAYATİ UYARI BİLDİRİMİ NEDİR?

'Hayati Uyarı Bildirimi' ülkelerin yetkili kurumları tarafından cep telefonu ya da akıllı cihazlara gönderilen bir uyarı türüdür.

iPhone ve Apple Watch'unuzda acil durum, hükümet ve kamu güvenliği uyarıları şu durumlarda da gönderiliyor:

*Ülke veya bölgenizdeki hükümet tarafından yayınlanan uyarılar
*Güvenlik veya yaşamla ilgili yakın tehdit içeren durumlara ilişkin uyarılar
*Olağanüstü iklim koşullarına ilişkin uyarılar

Yukarıda da belirtildiği gibi iPhone'lara olağanüstü iklim koşullarında bu tarz uyarılar gönderiliyor. Bugün telefonlara gelen uyarı mesajı da, Meteoroloji'den yapılan sağanak yağış uyarıları nedeniyle AFAD'dan tedbir amacıyla bu uyarı gönderildi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.