Gıda Hattı

Adolf Hitler’in çatal bıçak takımı 77 bin TL’ye satıldı

24 Haziran 2018, 16:00
Paylaş
Adolf Hitler’in çatal bıçak takımı 77 bin TL’ye satıldı

Alman Nazi lideri Adolf Hitler'in 5. doğum günü için özel olarak yaptırılan çatal bıçak takımı, yapılan açık arttırmada 77 bin TL’ye (12.500 Sterlin) satıldı.

Üzerinde resmi desenler bulunan çatal ve bıçaklar, İngiltere’nin Dorset kentinde eski bir ordu mensubuna ait bir ev temizlenirken bulunmuştu. 2 bıçak, 3 kaşık ve 3 çataldan oluşan set Hitler’in resmi etkinliklerde kullanması için üretilmişti.

Çatal bıçak setinin açık arttırmada 2.000 sterlin (12.400 TL) fiyattan alıcı bulması bekliyordu, ancak çok daha yüksek bir fiyata satıldı. Sherborne’s Charterhouse Müzayede Evi bu setin tarihin çok önemli bir parçası olduğunu söyledi. Nazi hatıra ürünlerinin İngiltere’de satılması yasa dışı olmasa da bu satış bazı çevreler tarafından eleştirildi.

Fotoğraf: CHARTERHOUSE AUCTIONEERS

Adolf Hitler'in 50. doğumgününe özel 3.000 parça

Daha önce ülkedeki bazı parlamento üyeleri bu tarz ürünlerin satışının yasaklanmasını istemiş, Facebook’a Nazi hatırlarının satışının engellemesi yönünde baskı yapılmıştı.

Sherborne’s Charterhouse Müzayede Evi’nden Richard Bromell konu hakkında şu açıklamayı yaptı:

“Adolf Hitler’in 50 doğum günü için 3.000’e yakın parça üretilmişti. Bu set, 33 yıldır gördüğüm ilk parça. Bu parçaların bir kısmı zamanla kayboldu, bazıları enkaz altında kaldı, bazıları ise kayboldu. Oldukça niş bir pazardan söz ediyoruz. Kimileri ilgilenirken, bazıları için hiçbir önemi yok. Ancak her şeye rağmen modern tarihin önemli bir parçası.”

Çatal bıçak takımının üzerinde Nazi kartalı, swastika şekli ve Hitler’in isminin baş harfleri yer alıyor. Müzayede evi setin internet üzerinden satın alındığı bilgisini de paylaştı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.