Gıda Hattı

Adıyaman’da kuduz karantinası!

14 Ekim 2021, 11:47
Paylaş
Adıyaman’da kuduz karantinası!

Adıyaman’ın Gerger ilçesi, bir vatandaşa saldıran kurdun kuduz olduğunun belirlenmesi üzerine karantinaya alındı.

Geçtiğimiz hafta Gerger ilçesindeki TOKİ Konutları yakınlarında 65 yaşındaki Ali Deniz adlı bir kişi, bahçesine giderken bir kurdun saldırısına uğramış ve ağır yaralanmıştı.

Kurdun kuduz olduğu belirlendi, 40 km'lik alan karantinaya alındı

Deniz’e saldıran kurt, mahalle sakinleri tarafından etkisiz hale getirilirken, laboratuvarda yapılan incelemelerde kurdun kuduz olduğu ortaya çıktı.

Bunun üzerine Gerger Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu kararıyla karantinaya alınan ilçe merkezinde, çeşitli yerlere ‘Kuduz Risk Bölgesi’ tabelaları asıldı. Kuduz karantinası, kurdun saldırısının yaşandığı mahalle merkez kabul edilerek, 40 kilometre yarıçaplı alanda uygulanıyor.

Tüm sokak hayvanları aşılanacak

Komisyon, insanlara bulaşma riski bulunan hastalığın yayılmasını önlemek için başka kararlar da aldı. Kuduz riskli 40 kilometre yarıçaplı alanda sahipli veya sahipsiz tüm kedi ve köpekler toplanarak aşılanacak. İlçeye ait tüm meralarla belirlenen alan içindeki hayvancılık işletmelerine hayvan giriş-çıkışı yasaklandı. Karantina uygulamaları, 6 ay boyunca devam edecek.

Kararların ardından İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri ilçede çalışmalarına başladı. Vatandaşları uyaran yetkililer, hayvanları inceliyor.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.