AramaArama
Gıda Hattı

Adil Ticaret ve Stratejik Amacı

6 Ocak 2016, 10:35
Paylaş
Adil Ticaret ve Stratejik Amacı

Dünyada yaşamları küresel ticarete bağlı olan milyonlarca insan yaşamaktadır. Bu insanların yaşamına katkıda bulunmak için gelişmekte olan ülkelerle daha fazla ticaret yapmayı amaçlayan adil ticaret, gelişmekte olan ülkelerdeki üreticilere yardım etme ve onları sürdürülebilirliğe teşvik etme vizyonuyla hareket eden pazar odaklı organize bir sosyal harekettir. Ayrıca gelişmekte olan ülkelerdeki küçük üreticilerin ve aile şirketlerinin ürünleri için adil ve stabil ücret politikası uygulamayı taahhüt eden müşterilerin gönüllülük ilkesi ile oluşturdukları bir hareket olan adil ticaret, üreticilerin sosyal ve çevresel standartlarının artırılmasının yanı sıra üreticilere daha yüksek ödeme yapılmasını savunur.

Adil ticaret  özellikle gelişmekte olan ülkelerden gelişmiş ülkelere yapılan ihracatlarda el işleri, kahve, kakao, şeker, çay, muz, bal, pamuk, şarap, taze meyve, çikolata ve çiçek gibi ürünler üzerine yoğunlaşmıştır.

Adil ticaretin stratejik amacı güçsüz kalmış üretici ve işçilerle çalışarak, onların ekonomik açıdan kendi kendilerine yeterli hale gelmelerine yardımcı olmaktır. Aynı zamanda uluslararası ticarette daha büyük bir rol oynamalarını hedeflediği gibi kendi organizasyonları içinde de daha fazla pay sahibi olmalarını sağlamayı amaçlar. Böylece bu küçük üreticiler ve işletmeciler adil ticaret hareketinin kendilerine sağladığı imkanlarla bu zorlu var olma savaşında ayakta kalabilecek, sürekli ve sabit gelirleriyle geleceğe ilişkin planları daha rahat yapabilecek, ürün kalitesinden ve çevreye saygıdan ödün vermeden üretimlerini gerçekleştirme olanağı bulabileceklerdir.

Adil Ticaretin savunucuları arasında, Christian Aid, SERRV International, Oxfam, Amnesty International, Catholic Relief Services, ve Caritas International gibi bir grup uluslararası kalkınma destek, sosyal, dini ve çevre örgütleri vardır.

2008’de Adil Ticaret sertifikalı satışlar dünya çapında yaklaşık 4.08 milyon doları bulmuş ve bir önceki yıla göre %22 artış göstermiştir. Bu oranlar dünya ticaretinde tüm ticari mallar arasında ufak bir bölümü oluştururken, bazı ürünler için, kendi ürün grupları içerisinde %20-50 arasında değişmektedir.

Haziran 2008 de Uluslararası Adil Ticaret Tescil Kurumu (Fair Trade Labelling Organizations International – FLO) yaklaşık 7.5 milyon üretici ve ailelerinin bu ticaret uygulamalarıyla finanse edilmiş altyapı, teknik destek ve toplumsal kalkınma projelerinden faydalandığını hesaplamıştır.

Ülkemizde adil ticaret çok yaygın olmamakla birlikte uygulanması konusunda yeterli inisiyatif oluşmamıştır. Bunun en önemli nedenlerinden birisi de Türkiye’de Uluslararası Adil Ticaret Tescil Kurumu ve temsilciliğinin bulunmamasıdır. Bunun yanı sıra bu hareketi destekleyen bir kooperatif ya da tüketici örgütünün varlığına ilişkin herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Ancak Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı kapsamında Fransa merkezli Alter Eco Commerce şirketi Adıyaman’ın Besni ilçesinin Suvarlılı köyünde yaşayan ve üzüm tarımı yaparak geçimini sağlayan bazı aileleri adil ticaret kuralları çerçevesinde desteklemiştir. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı kapsamında olsa da bu, ülkemizde uygulanan ilk resmi adil ticaret uygulamasıdır.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.