AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

A’den Z’ye “Su” tartışılacak

A’den Z’ye “Su” tartışılacak
25 Ekim 2015, 19:20

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından Karadeniz Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen “Uluslararası Katılımlı Ulusal Su ve Sağlık Kongresi” 26-30 Ekim 2015 tarihleri arasında Antalya’da yapılacak.

Su ile ilgili tüm tarafların geniş bir konu yelpazesi çerçevesinde buluşturmayı hedefleyen kongrenin başkanlığını üstlenen Prof. Dr. Seçil Özkan, dünyayı diğer gezegenlerden ayıran iki önemli özelliğin, sahip olduğu atmosfer ve suyun varlığı olduğunu hatırlattı. Özkan, şunları kaydetti:

“Günümüzde yaşanan hızlı kentleşme ve sanayileşme, sürekli artan nüfus, tarımsal faaliyetler ve hayvancılık ile küresel iklim değişikliği; suyun korunması ve yönetiminin en önemli ve güncel tartışma konuları arasında yer almasına neden olmuştur.

Bu amaçla düzenlediğimiz Uluslararası Katılımlı Ulusal Su ve Sağlık Kongresi’nde, içme kullanma suları, ambalajlı sular (doğal kaynak suları, içme suları ve mineralli sular), yüzme suları, yüzme havuzları, tarımsal amaçlı su kullanımı, atık sular, kaplıcalar, su ürünleri, su kirliliği, afetlerde su yönetimi, toplu yaşam alanlarında su, su kalitesinin izlenmesi ve laboratuvarlar, ulusal ve uluslararası su mevzuatı gibi konular; kısaca suya dair her şey ele alınacaktır.”

Kongreye, başta tıp, su ürünleri, çevre mühendisliği, kimya, biyoloji, hidroklimatoloji ve ziraat alanlarında olmak üzere akademisyenler, belediyeler, il özel idareleri, ambalajlı su üreticileri ve sanayicileri, su dezenfeksiyon ürünlerini üreten ve satanlar, su kalitesi izlemesi yapanlar, su ürünleri üretici ve satıcıları, yüzme havuzları ile ilgili kamu ve özel sektör kuruluşlarından katılım bekleniyor.

Gelecek kuşaklara daha sağlıklı bir dünya bırakabilmenin en önemli göstergelerinden olan suyun korunması ve sağlıklı hale getirilmesi için önerilerin de ortaya konulacağı kongre kapsamında; ambalajlı su üreten firmaların laboratuvarlarında görevli personele yönelik olarak uygulamalı bir eğitim de düzenlenecek. Kongrenin toplanacağı Antalya WOW Kremlin - Topkapı Palace’da 26 Ekim’de yapılacak eğitim, ambalajlı sularda yapılan mikrobiyolojik değerlendirmeye yönelik olacak.

Uluslararası Katılımlı Ulusal Su ve Sağlık Kongresi ile ilgili bilgilere www.suvesaglik.org​ adresinden ulaşılabiliyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.