Gıda Hattı

Açlık mı, çevre mi? Dünyanın geneli için ortak bir çözüm yok

22 Eylül 2019, 12:00
Paylaş
Açlık mı, çevre mi? Dünyanın geneli için ortak bir çözüm yok

Çoğu düşük ve orta gelirli ülkede açlık ile mücadele ile yeterli ve sağlıklı beslenmenin sağlanabilmesi için gıda üretimi kaynaklı sera gazı salınımında ve içme suyu kullanımında ciddi bir artış olması gerektiği gösterildi.

Johns Hopkins Yaşanabilir Gelecek Merkezi tarafından yapılan çalışma Global Environmental Change dergisinde yayınlandı. Çalışmada obezite, yetersiz beslenme ve iklim değişikliğinin dünya nüfusunu etkileyen en temel sorunlar olduğu dile getirilirken, bunların ortak noktasının gıda üretim ve tüketimi olduğu ifade edildi. Araştırmacılar hem açlık, hem de iklim krizini ülkeler bazında incelediler.

140 ülkede beslenme alışkanlıklarındaki değişimin sera gazı salınımı ve içme suyu kullanımını nasıl etkileyeceğini inceleyen araştırmacılar, modellemede 9 bitki ağırlıklı beslenme şablonu kullandılar. Bu diyetler arasında kırmızı et tüketilmeyen beslenme, sadece balık eti tüketilen beslenme (peskataryen), vegan beslenme, süt ve yumurta tüketilen vejetaryen beslenme gibi çeşitler yer aldı.

Açlık küçük deniz ürünleriyle giderilebilir

Araştırmanın temel sonuçlarından biri, hayvansal proteinin beslenme zincirinin alt sıralarında bulunan küçük balıklar, yumuşakçalar gibi canlılardan alınmasının çevreye etkisinin neredeyse vegan bir diyet takip etmekle eşdeğer olduğu şeklinde oldu. Çalışmada ayrıca hayvansal gıda tüketiminin üçte iki oranında azaltılması ile sürdürülen "üçte iki vegan" diyetin; iklim ve su ayak izinin, süt ve yumurta tüketilen geleneksel vejetaryen beslenme tarzına göre daha düşük olduğu da görüldü.

Sonuçlar hem iklim, hem açlık sorununu tüm ülkeler için ortadan kaldıracak tek bir ortak çözüm bulunmadığını gösterdi. Gıdaların menşe ülkesi üzerindeki etkiyi farklılaştırabiliyor. Örneğin Paraguay'da üretilen bir birim sığır eti; Danimarka'da üretilen bir birim etin 17 katı daha fazla sera gazı salınımına neden oluyor. Bu fark büyük oranda ormanların otlak olarak kullanılmak üzere yok edilmesinden kaynaklanıyor.

Çalışmada incelenen beslenme motifleri arasında çevresel ayak izine en fazla etki eden bileşenin süt ürünleri tüketimi olduğu ifade ediliyor. Diğer yandan süt ürünleri çocuklarda gelişim bozukluklarını engellemek için sağlık otoriteleri tarafından öneriliyor. Bu nedenle genel bir çözüm henüz üretilemiyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.