AramaArama
Gıda Hattı

Açıkta satılan gıdalarda virüs uyarısı!

3 Eylül 2021, 12:46
Paylaş
Açıkta satılan gıdalarda virüs uyarısı!

Covid-19 pandemisi ile virüslerin bulaşmasını önlemek için temel hijyen kurallarına uymanın öneminin anlaşıldığını belirten Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. U. Tansel Şireli, “Hiçbir denetime tabi olmadan açıkta satılan gıdalar, virüs taşıyıcısı olabilir” uyarısında bulundu.

İnsan vücudunun hastalıklarla savaşması için gerekli olan aktif bir bağışıklık sisteminin temel şartlarından biri de güvenli gıda tüketimi. Kaynağı belirsiz gıdalardan uzak duran ve kişisel hijyenini en üst seviye çıkaran kişiler, kendini ve çevresini virüslerden koruyabilir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), yiyeceklerin hazırlanması sırasında dikkat edilmesi gereken hijyen uygulamalarını paylaşarak konunun önemine dikkat çekerken, uzmanlar, virüsün yayılımından korunmak için gıda güvenliği ile ilgili uyarılarda bulunuyor.

Açıkta satılan gıdalara dikkat!

Virüslerin bulaşmasını önlemek için temel hijyen kurallarına uyulması gerektiğinin altını çizen Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. U. Tansel Şireli, periyodik olarak denetime tabi olmayan ambalajsız gıdaların taşıyıcı olabileceği konusunda tüketicileri uyardı.

Hasta bireylerin temasıyla gelen güvenilir olmayan gıdaların taşıyıcı olabileceğini vurgulayan Şireli, “Dünya Sağlık Örgütü’nün gıdalar için sunduğu önerilere mutlaka uyulması gerekiyor. Açıkta satılan peynir, süt, yoğurt, çiğ et, sebze ve meyveler ile diğer gıdalar için bulaşmayı önleyici temel hijyen tedbirleri uygulanmalıdır. Açıkta satılan, sağım ve saklama koşulları belli olmayan sokak sütlerinden muhakkak uzak durulmalıdır. Sütler için özellikle ısıl işlem uygulanmış pastörize veya UHT sütlerin tercih edilmesi gerekiyor” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.