Gıda Hattı

Açıklanan önlemler de yetmedi, Mahfi Eğilmez Napolyon’un sözünü hatırlattı!

10 Haziran 2022, 17:14
Paylaş
Açıklanan önlemler de yetmedi, Mahfi Eğilmez Napolyon’un sözünü hatırlattı!

Döviz kurları ile altındaki artışa karşın gece yarısı açıklanan, ancak çözüm olmayan yeni önlemlerin bir analizini yapan ekonomist Mahfi Eğilmez, savaşı kaybedilmesinin nedenini soran Napolyon’un, bir komutanın “Birçok neden vardı, birincisi barut bitti” demesi üzerine, “Gerisini saymana gerek yok” sözünü hatırlattı. Eğilmez, “Eğer faiz politikasını etkin bir biçimde kullanmıyorsanız enflasyon sorununu çözemezsiniz” dedi.

Hazine eski Müsteşarı Mahfi Eğilmez, mahfiegilmez.com sitesindeki Kendime Yazılar’da yeni önlemleri masaya yatırdı, neden başarılı olamadığını Napolyon’un sözüyle vurguladı.

Yeni Önlemler Üzerine

Kur korumalı mevduat hesabının devreye girmesiyle gerileyen USD/TL kurunun, bu uygulamanın da tartışılır hale gelmesiyle birlikte yavaş yavaş yeniden yükselince ekonomi yönetiminin bazı önlemler açıklanacağı mesajı verdiğini, mesajla birlikte gerileyen kurun önlemler açıklandıktan sonra yeniden yükselmeye başladığına dikkat çeken Eğilmez, Gelire Endeksli Senet (GES) çıkarılması konusunda,

“Devlet tahvili ile herhangi bir geliri karşılık göstermeden borçlanmak varken, Osmanlı’nın borçlanamaz hale geldikten sonra Rüsum-u Sitte adı altında bir takım vergileri karşılık göstererek Galata Bankerlerinden borçlanması gibi bir yöntemin niçin tercih edildiğini anlamak zor. Tek açıklaması ödenecek olan getiriye faiz adını vermemek gibi görünüyor.” derken,

Kredilere sınırlama getirilerek tüketici kredilerinde vadenin kısaltılması; kredilere uygulanan zorunlu karşılık oranında değişiklikle ise enflasyonu yükselttiği düşünülen kredi genişlemesine set çekilmesi düşüncesinin yaşama geçirilmiş olduğunu kaydetti. Eğilmez, “Doğal olarak bu düzenleme büyüme üzerinde olumsuz etki yaratacak. Hükümetin enflasyon ve büyüme arasındaki seçimde tercihi şimdiye kadar büyümeden yana olmuştu. Bu kararla birlikte ya o düşünceden vaz geçiliyor ya da ortada bir çelişki söz konusu” diye yazdı.

Dövizde müdahale satışları

Yabancıya swap imkanının yeniden açılması ile SPK’nın tahsil ettiği ücretlerde indirim yapmasının da altını çizen Mahfi Eğilmez, önlemler açıklanmadan önce düşen USD/TL kurunun önlemler açıklandıktan sonra yükseldiğini, düşüşlerin açıklanan önlemlerden dolayı olmaktan çok döviz piyasasına yapılan müdahale satışlarıyla olduğunun tahmin edildiğini bildirdi.

“Demek ki piyasalar kuru düşürmek amacıyla alınan bu önlemlerin kuru ve dolayısıyla enflasyonu düşüreceğine ikna olmamış” diyen Eğilmez, şu değerlendirmeleri yaptı:

tarihte bugün

Napolyon’un sözüyle noktayı koydu!

“Ekonomi politikası ikiye ayrılır: Maliye politikası ve para politikası. Maliye politikasının üç önemli alt politikası vardır; vergi politikası, harcamalar politikası ve borçlanma politikası. Bunlar arasında en etkili olanı vergi politikasıdır. Para politikasının da üç alt politikası vardır; açık piyasa işlemleri, zorunlu karşılıklar ve faiz politikası. Bunlar arasında en etkili olanı faiz politikasıdır.

Napolyon, kaybedilen bir savaştan sonra komutanları toplamış ve savaşı niçin kaybettiklerini sormuş. Komutanlardan birisi: ‘birçok nedeni var’ demiş ve saymaya başlamış: ‘Birinci nedeni barut bitti’ deyince Napolyon komutanı susturmuş: ‘Gerisini saymana gerek yok.’

Eğer faiz politikasını etkin bir biçimde kullanmıyorsanız enflasyon sorununu çözemezsiniz.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.