Gıda Hattı

Acı yemek, Alzheimer’a karşı koruyabilir mi?

8 Ocak 2022, 16:54
Paylaş
Acı yemek, Alzheimer’a karşı koruyabilir mi?

Alzheimer hastalığı için henüz bilinen bir tedavi yok. Ancak yeni bir araştırmaya göre, acılı yiyeceklerin koruyucu bir etkisi olabilir…

Daha önce yapılan bazı araştırmalar, acılı yiyeceklerin Alzheimer gibi beyin hastalıklarının gelişimine katkıda bulunan bir etken olabileceğini ortaya koymuştu.

Ancak yeni bir araştırma, bunun tam tersine işaret eden sonuçlara ulaştı.

Chinese Medical Journal dergisinde yayınlanan bir araştırmada, acılı yiyecekler tüketilmesi ve hafızayı bozan bir hastalık olan Alzheimer ile ilişkili biyolojik işaretler arasında bir ilişki tespit edildi.

Araştırma detayları

Ekip 2 paralel çalışma yaptı. İlk çalışmada eşit sayıda Alzheimer hastası ve bilişsel olarak normal hasta vardı. İkinci çalışmada ise hasta olmayan kişilerin sayısı, ilk çalışmadakinin 2 katı kadardı.

Araştırmacılar acılı yiyecek tüketimini bir Gıda Sıklık Anketi ile ölçtü. Bu ankette, değerlendirme dönemi boyunca belirli acılı gıdaların tüketilme sıklığı kaydedildi.

Bunun yanında, kişideki bilişsel bozukluğun ‘hiç yok’, ‘hafif’, ‘orta’ veya ‘şiddetli’ kademelerinden hangisinde olduğunu belirlemek için Mini Zihinsel Durum Muayenesi de yapıldı.

Daha sonra Gıda Sıklığı Anketi ve Alzheimer ile ilişkili biyolojik işaretlerin seviyesi karşılaştırıldı.

Acı yiyenlerde Alzheimer bulguları daha düşük!

Çalışmalardan ilkinde Alzheimer hastalarının bilişsel olarak normal olarak kişilere göre daha az acılı yiyecek tükettiği belirlendi. Çalışma kapsamında Mini Zihinsel Durum Muayenesi ve Gıda Sıklığı arasında pozitif bir korelasyon olduğu; acılı gıda tüketiminin bilişsel gerilemeyi önleyerek, koruyucu bir strateji olarak kullanılabileceği belirlendi.

Bu sonuçlar, diğer çalışma tarafından da desteklendi.

Araştırmanın yazarlarından Dr. Yan-Jiang Wang, “Acılı gıda tüketimi yüksek bilişsel seviye ile yakından ilişkili. Sereprospinal sıvıdaki Alzheimer hastalığı biyolojik işaretlerinin düşmesi ile de ilişkili.

Bu sonuçlar, kapsaisin [acı hissine neden olan madde] içeriği zengin bir beslenmenin, bilişsel durumu ve Alzheimer hastalığı ile ilişkili serebral patolojiyi değiştirme potansiyeli olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

Kapsaisin, inatçı nöropatik ağrı, üremik kaşıntı ve romatid artrit gibi sorunları hafifletmeye yönelik krem ve jellerde kullanılıyor. Gelecekte, Alzheimer tedavisinde kullanılması da muhtemel.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.