Gıda Hattı

AB’ye süt ürünleri ihracat onayı alan şirket sayısı 29’a çıktı

16 Ekim 2021, 15:21
Paylaş
AB’ye süt ürünleri ihracat onayı alan şirket sayısı 29’a çıktı

Türkiye’den Avrupa Birliği’ne (AB) süt ve süt ürünleri ihracatı yapmak için onay alan şirketler arasına Milkon Süt de katıldı.

Türkiye’nin süt sanayi işletmeleri, dünya ile başa baş rekabet ediyor.

AB’den ihracat onayı alan 29’uncu şirket oldu

Milkon Süt, AB’ye ihracat onayı alan 29’uncu şirket oldu.

Bu onayla, Sakarya’da bulunan tesislerinde AB standartlarında üretim yaptığı tescillenen Milkon’un süt tozu, peynir altı suyu tozu, yoğurt tozu gibi ürünleri, AB üyesi ülkelere de ihraç edilebilecek.

Milkon AB’ne ihracat onayını, Avrupa Birliği normlarına uygun üretim konusunda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen uzun ve yoğun denetimler sonrasında almaya hak kazandı. Resmi tanımıyla “Avrupa Birliği Ülkelerine İhracat Amaçlı Onaylanacak Süt İşletmelerinin Kontrol Prosedürü” uyarınca, Milkon için ihracat izni, AB Komisyonu tarafından 13 Ekim tarihinde onaylandı.

“Dünyanın her bölgesine Türk çiftçisinin sütünü gönderiyoruz”

Aynı zamanda USK ve ASÜD Başkanı da olan Milkon Yönetim Kurulu Başkanı Harun Çallı, ihracat onayını hem Milkon’un hem de Türkiye’nin ihracat potansiyelini geliştirecek önemli bir adım olarak değerlendirdi. Çallı, “Sakarya tesislerimizde peynir üreticilerinden tedarik edilen ve çevresel atık olarak değerlendirilen peynir altı suları, çağdaş teknolojik işlemler ile suyu uzaklaştırılarak toz haline getirilmektedir böylelikle hem çevreye hem de Türk ekonomisine katkıda bulunulmaktadır. Bölge çiftçisinden toplanan sütler; süt tozu, yoğurt tozu, laktoz, süt proteini konsantresi tozu gibi katma değerli ürünlere dönüştürülerek dünya pazarlarına arz edilmektedir. Milkon olarak bizler grup şirketlerimiz ile birlikte ürünlerimizi uzun yıllardır dünya pazarlarına en yüksek standartlara uyarak gerçekleştiriyorduk. Firma olarak bunu bir kez daha belgelemiş olduk” dedi.

“Devlet destekleri hızla devreye sokulmalıdır”

“Sütümüz keşfedilmemiş bir ihracat potansiyelimizdir, devlet destekleri hızla devreye sokulmalıdır” diyen Harun Çallı, şöyle devam etti:

“Süt tozu kulelerimiz ülkemiz süt arzının fazla olduğu dönemlerde emniyet supabı gibidir. Kurutma tesislerimiz çiftçimizin sütünü kurutarak uzun vadeli depolanmasını ve yurt dışına ihracatını sağlar. Üretmiş olduğumuz ürünler ülkemizde ve dünyada birçok büyük gıda kuruluşunun temel ham maddesi, katma değerli girdilerdir. Peynir altı suyu kurutma tesislerimiz peynir üretiminde kullanılan ve atık konumuna gelen yüksek protein içeren suları toplar ve kurutarak toz haline dönüştürür. Bu ürünler bisküvi, unlu mamuller, şekerleme sektöründe kullanıldığı gibi enerji ve sporcu içecekleri gibi yüksek proteinli katma değerli ürünler de üretilir.

Çevresel etkiyi en aza indirmek bakımından önemi giderek artan tesislerimizin enerji maliyetleri de artmaktadır. Türk sütünü dünya pazarlarına daha fazla ihraç ederek iç pazarlarda ki fiyatlarımızı dengeleyebilmek için bu tesislerimiz Enerji Bakanlığımız ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından değerlendirilmeli, enerji ve çevre desteklerinden faydalandırılmalıdır.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.