Gıda Hattı

AB’nin Sınırda Karbon Düzenlemesi’ne AP rötarı!

14 Haziran 2022, 14:01
Paylaş
AB’nin Sınırda Karbon Düzenlemesi’ne AP rötarı!

Emisyon Ticareti Sistemi’nin (ETS) revizyonuna ilişkin Avrupa Parlamentosu Raporu’nun Genel Kurul’da reddedilmesi üzerine, Fit For 55 yasa paketindeki düzenleme ile doğrudan bağlantılı olan Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (CBAM) ve Sosyal İklim Fonu tasarılarına ilişkin raporlar oylanamadı. Son olarak Çevre Komitesi, söz konusu düzenlemenin yeniden genel kurulda oylanmasına onay verdi.

Alman Milletvekili Peter Liese Raportörlüğünde hazırlanan Emisyon Ticareti Sistemi’nin (ETS) revizyonuna ilişkin Avrupa Parlamentosu (AP) raporu, Genel Kurul oylamasında 265 kabul oyuna karşı 340 oyla reddedildi.

Reddedilen raporun içeriğindeki bazı unsurların AB Komisyonu’nun sunduğu önerilerin ötesine geçerek, daha sıkı iklim koruması (2030’a kadar emisyon ticareti kapsamının %61 yerine %63’e çıkarılması vb.) ortaya koyduğunu belirten Liese, rapora karşı çıkan milletvekillerinin Avrupa’nın Rusya ile mevcut kriz ortamında %67'lik emisyon azaltımı istediklerinin altını çizdi.

Sınırda Karbon Düzenlemesi raporunun oylaması yapılamadı

ETS revizyonuna ilişkin AP tutumunu oluşturacak raporun reddedilmesi üzerine Fit For 55 yasa paketindeki bu düzenleme ile doğrudan bağlantılı olan Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (CBAM) ve Sosyal İklim Fonu yasa tasarılarına ilişkin AP raporlarının oylaması gerçekleştirilmedi.

Üç yasal düzenleme ile ilgili AP tutumunu oluşturacak raporlar üzerindeki uzlaşı, siyasi grupların koordinatörleri arasında yürütülecek tartışma sonucunda AP Çevre Komitesi’nin (ENVI) 13-14 Haziran tarihli toplantılarında sağlandı. Böylece söz konusu raporlar, 22-23 Haziran’daki AP Genel Kurul oturumunda oylamaya sunulabilecek.

Raportör, uzlaşı sağlanacağından umutlu!

AB Komisyonu’nun 14 Temmuz 2021’de sunduğu yasa tasarısına ilişkin uyuşmazlık alanları üzerinde AB Konseyi’nin uzlaşı bulacağına inandığını vurgulayan Peter Liese, gelinen noktada AP’nin Konsey ile müzakere tutumunun zayıfladığına dikkat çekti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.