Gıda Hattı

AB’nin enerjide Rusya’ya bağımlılıktan kurtulma planına 300 milyar Euro bütçe!

1 Haziran 2022, 13:42
Paylaş
AB’nin enerjide Rusya’ya bağımlılıktan kurtulma planına 300 milyar Euro bütçe!

AB Liderler Zirvesi’nden, enerjide Rusya’ya bağımlılıktan kurtulmak için hazırlanan RePowerEU Planı’na 300 milyar Euro bütçe ayrılması ile 200 milyar euroluk ek savunma yatırımı kararı çıktı.

Belçika’nın başkenti Brüksel’deki iki günlük AB Olağanüstü Liderler Zirvesi sona erdi. Zirve sonrası AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ortak basın toplantısı düzenledi.

AB, gıda güvenliği için Afrika Birliği ile çalışacak

Toplantıda konuşan Michel, AB liderlerinin Ukrayna’ya mali ve politik destek ve savaşa son verilmesi için de Rusya’ya yaptırım kararı aldığını bildirdi.

Gıda güvenliği konusunda Afrika Birliği ile yakın çalışma yapılacağını aktaran Michel, özellikle tarımsal üretim konusunda Afrika ülkelerinin destekleneceğini açıkladı.

Gıda güvenliği konusuna değinen Komisyon Başkanı Ursulan von der Leyen ise, Rus saldırıları nedeniyle Ukrayna’da 20 milyon ton buğdayın ihraç edilemediğini ve buğdayların karayolu ya da demiryolu aracılığı ile Ukrayna’dan çıkartılması gerektiğini aktardı. Von der Leyen ayrıca, AB bütçesinden 2,5 milyar euro destek ayrılarak Sahra altı Afrika bölgesi için 2022-2023 dönemi içerisinde yardımlar verileceğini söyledi.

Rus petrolüne ambargo

Enerji konusunda AB Komisyonu tarafından yapılan öneriler üzerinde çalışma fırsatı olduğunu ifade eden Michel, “Enerji ihtiyaçlarımızın kaynaklar bakımından çeşitlendirilmesi ve yenilenebilir enerjiye geçişin sağlanması konuları ele alındı, ayrıca elektrik piyasasının düzenlenmesi konusunda AB Komisyonu’nu da yetkilendirdik’’ dedi.

Komisyon Başkanı Ursulan Von der Leyen ise, “AB üyeleri olarak Rusya’dan alınan gazdan sonra petrolün de yüzde 90 oranında yılsonuna kadar alımı durdurmayı kararlaştırdık” ifadelerini kullanarak, “Enerji konusunda bağımsızlığımızı sağlamak adına net bir yol haritası benimsenecektir” dedi.

AB’nin gaz ve petrol rezervleri geçen yıla kıyasla daha dolu!

Rus fosil yakıtlarına karşı nasıl alternatif üretilmesi için bir çalışma grubunun faaliyet göstereceğini bildiren Von der Leyen, AB gaz ve petrol rezervlerinin de geçen yıla oranla daha dolu olduğunu ve mevcut durumun yenilenebilir enerjiye geçiş için bir fırsat olacağını açıkladı. Von der Leyen, 300 milyar euroluk bir bütçe ile RePowerEU projesiyle enerji konusunda çözüm üretileceğini de sözlerine ekledi.

“Savaş savunma ihtiyacını hatırlattı”

Savaşın tekrar savunma konusunda girişimler yapılması gerektiğini hatırlattığını söyleyen von der Leyen, 200 milyar euroluk ek savunma yatırımı yapılacağını aktardı. Bunun Avrupa için etkili olacağını ifade eden von der Leyen, NATO ile de Avrupa savunması için işbirliği yapılacağını bildirdi. Avrupa Savunma Bütçesi’nin aktif bir şekilde faaliyette olduğunu belirten von der Leyen, “27 ülke bu bütçeye katkı yapmaya hazır” dedi.

AB, 6’ncı yaptırım paketi üzerinde uzlaşmıştı

AB üyesi ülkelerin liderleri, uzun süredir ertelenen Rusya’ya yönelik 6’ncı yaptırım paketi üzerinde prensipte uzlaşı sağlamış, yeni yaptırımlar çerçevesinde Rusya’dan petrol ithalatı yılsonuna kadar yüzde 90 oranında azaltılmasına karar verilmişti.

Ambargo deniz yoluyla alınan Rus petrolünü (Rusya'dan ithal edilen toplam petrolün üçte ikisi) kapsıyor. Rusya'dan boru hattıyla petrol ithalatı ise yaptırımlardan muaf tutuldu. Bu madde, Rusya'dan boru hatları ile petrol alan ve bugüne kadar Rus petrolüne yönelik ambargoya sıcak bakmayan Macaristan'ı konsensüs gerektiren söz konusu karara dahil etmek için önemli bir hamle olarak görülüyor.

Macaristan, petrolünün yüzde 60'ından fazlasını, doğal gazının da yüzde 85'ini Rusya'dan alıyor. AB ise doğal gazının yaklaşık yüzde 40'ını, petrolünün ise yüzde 25'ini Rusya'dan alıyor.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.