Gıda Hattı

AB’nin Başkenti Brüksel'de aşı pasaportu zorunlu oldu

16 Ekim 2021, 14:03
Paylaş
AB’nin Başkenti Brüksel'de aşı pasaportu zorunlu oldu

Birçok AB kurumuna ev sahipliği yapan Brüksel’de restoran, kafe, tiyatro ve spor salonlarına girişte aşı pasaportlarını ibraz etmek zorunlu hale geldi.

Belçika’nın Başkenti Brüksel’de Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında aşı pasaportu uygulaması yürürlüğe girdi. Uygulamayla birlikte; restoran, kafe, tiyatro ve spor salonlarına girmek için aşı pasaportlarını ibraz etmek zorunlu hale geldi.

Brüksel eyalet bölge hükümeti tarafından alınan karar kapsamında şehirde bulunan yeme içme yerleri ve spor yapılan kapalı mekanlara girişlerde aşı pasaportu sorulmaya başlandı. Uygulama gereği, söz konusu mekanların en az 1 kişiyi bu kontrolleri yapmakla görevlendirmeleri gerekiyor.

Türk restoranları da uygulamadan etkilendi

Brüksel'de bulunan Türk restoranları da aşı pasaportu uygulamasına başladı. Görevli personeller kapıda müşterileri karşılayıp aşı pasaportlarını kontrol ettikten sonra içeriye girmelerine izin verdi.

Brüksel’deki bir Türk restoranı çalışanı, “Belçika hükümetinin yeni aldığı kararlara göre, 15 Ekim’den itibaren restoran ve kapalı alanlara sadece aşı sertifikalı müşteriler alınabiliyor. Sertifikadaki barkodu okutuyor ve yeşil yanıyorsa içeri girebiliyorsunuz. Aşı sertifikası olmayan müşterileri yeni kanuna göre maalesef içeri alamıyoruz” dedi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.