Gıda Hattı

AB’nin Arapça mesajı, sosyal medyayı ayağa kaldırdı. Açıklama gecikmedi!

9 Eylül 2019, 14:13
Paylaş
AB’nin Arapça mesajı, sosyal medyayı ayağa kaldırdı. Açıklama gecikmedi!

AB Türkiye Delegasyonu’nun twitter üzerinden, “2019-2020 Eğitim Öğretim Yılında Tüm Öğrencilere Başarılar Dileriz” paylaşımında, Türkçe ve İngilizce'nin yanı sıra Arapça olarak da aynı mesajı vermesine sosyal medyada tepki yağdı. Tepkiler üzerine önce mülteciler dolayısıyla Türkçe ve İngilizce’nin yanı sıra Arapça paylaşımlar da yapıldığını açıklayan AB Türkiye Delegasyonu, tepkilerin sürmesi üzerine söz konusu paylaşımı sosyal medya hesaplarından kaldırdı.

AB’nin Türkiye’deki temsilciliği konumundaki, resmi adıyla AB Türkiye Delegasyonu, resmi twitter hesabından, 2019 Eğitim-Öğretim Yılının başlaması dolayısıyla bir paylaşımda bulundu.

Türkçe, İngilizce ve Arapça paylaşım

“2019-2020 eğitim öğretim yılı bugün başlıyor. Tüm öğrencilere hep daha fazlasını öğrenecekleri eğlenceli bir yıl dileriz” başlığıyla ve Arapça olarak yinelenen paylaşımda, “2019-2020 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA TÜM ÖĞRENCİLERE BAŞARILAR DİLERİZ” mesajı ise hem Türkçe hem İngilizce hem de Arapça olarak yer aldı.

AB'nin Arapça kutlamasına, sosyal medyada tepki yağdı!

AB Türkiye Delegasyonu’nun paylaşımının ardından sosyal medyada Arapça mesaja, adeta tepki yağdı. İşte o tepkilerden bazıları:

“Türkiye Cumhuriyeti devleti sınırları içinde eğitim dili Türkçe'dir. Kişi uzaydan da gelse göreceği eğitimin dili Türkçe'dir. Mülteciler Türkiye Cumhuriyeti devletine yamanamaz. Beyin göçü vs. şekilde ülkemize gelen her vasıflı kişiye kapımız açık. Vasıfsız, mülteci istemiyoruz.”

“Türkiye'nin yeni eğitim yılını arapça kutlayamazsın Avrupa Birliği, Türklere arapça dayatması yapamazsın, ARAPLAŞTIRAMAYACAKSINIZ!!!”

“Dünya dili olan osmanlıcayı unutmuşsunuz”

“Pardon Arapça nedir? Burası Türkiye, resmî dilimiz Türkçe ve farkında değilsiniz herhalde ama biz Arap değiliz. Bu mesajın maksadı nedir? AB bizi artık Arap olarak mı görmektedir? Çok ayıp bu yaptığınız, orada kimler çalışıyor? Düzeltmelisiniz acilen, inanılmaz!”

“Arap mültecileri bize iteliyorlar ya, alıştırıyorlar işte. Onlar da alışsın diye”

“Derhal yanlışı düzeltin ve özür dileyin”

“Burası TÜRKİYE CUMHURİYETİ ve anadilimiz TÜRKÇE dir. Derhal bu yanlışı düzeltin ve özür dileyin!!”

“1 kasım 1928 Türkiye Cumhuriyetinin Resmi Dili Resmi alfabesi. Türkiyenin dili Türkçedir dayatmaya olağanlaştırmaya calıştığınız arabın dili değil.”

“BU TIWETDE TÜRKÇENİN NE İŞİ VAR YAHU MUHACİR KARDEŞLERİMİZ NASIL ANLIYICAK LÜTFEN ÖZÜR DİLİYİB BU YAZIYI SİLİN VE SADEÇE ARABÇA OLARAK BAŞDAN YAYINLIYIN,”

“Arapça ne alaka? Suriyeli mülteciler içinse neden ülkenin diğer azınlıkları için Ermenice, Kürtçe vs yazmadınız?”

“Biz Türkçe konuşuyoruz. We speak Turkish.”

“Ne kadar haince bir tivit! Binbir ihanet yetmedi! Suriyeliler ülkenin başına bela edildiği yetmefi! Şimdi sıra geldi dilimizi bölmeye! Oysa Tweet lerin altında çeviri imkanı var değilmi. Yani okumak isteyen kendi dilinde de okuyabilir. Ne kadar sinsisiniz!”

"Algı yaratmayın, Milleti bölmeyin!"

“Türkiye’nin resmî dili Türkçe’dir. Arapça’yı gidin Arabistan’da ögretin! Terbiyesizliğin lüzumu yok”

“EU TR delegasyonu kimlerden oluşuyor? Bu hesabı kim yönetiyor? Bunu buraya kim hangi amaçla yazdı? Arapça'nın Türkiye ile ne ilgisi var? Bunu ne zaman sileceksiniz?”

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN RESMİ DİLİ TÜRKÇE’DİR! Haddinizi bilin! Terbiyemizi bozmayın! ARAPÇA ARAPLARIN DİLİDİR! REZİLLİĞİNİZİ TÜRK HALKI UNUTMAYACAK!”

“Bu twiti kaldırınız!!!! Türkiye Cumhuriyeti Devletinin resmi dili Türkçedir! Türkiye'de Suriyeli sığınmacıların olması bu gerçeği değiştirmez! ALGI YARATMAYIN MİLLETİ GERMEYİN!”

AB Türkiye Delegasyonu’nun açıklaması

Sosyal medyada yükselen tepkiler üzerine AB Türkiye Delegasyonu bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Açıklama şöyle:

“Bugün yayımladığımız mesajımıza gelen bazı yorumlara ilişkin olarak iletişimde Türkçe ve İngilizce dillerini kullandığımızı açıklığa kavuşturmak isteriz.  Son üç yıldır Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRIT) hakkındaki bilgilendirme amaçlı sosyal medya mesajlarımızda, AB Türkiye Delegasyonu olarak, ortaklarımız gibi, Türkçe ve İngilizce'nin yanı sıra Arapça da kullanmaktayız. Türkiye'de yaşayan Suriyelilere yönelik yayımlanan bu mesajların amacı, Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRIT) altında eğitim, sağlık, insani yardım, göç yönetimi, alt yapı ve sosyo-ekonomik alanlarda yürütülen ortak projeler kapsamında yapılanlar hakkında, kendi dillerinde bilgi vermektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

“FRIT ile ne alakası var?”

AB’nin bu açıklamasına twitter hesabından yanıt veren Prof. Dr. Cem Say ise, “Türkiye'de Türk okullarında eğitim yılının başlamasının FRIT bilgilendirmesiyle ne ilgisi var? Siz olmasanız da başlayacaktı. Onu silin, çok lazımsa onlarca ayrı Arapça tweet atarsınız.” mesajını paylaştı.

O paylaşım, tepkiler üzerine sosyal medya hesaplarından kaldırıldı

AB Türkiye Delegasyonu, gelen tepkiler üzerine söz konusu paylaşımı sosyal medya hesaplarından kaldırdı. Delegasyon, yaptığı açıklamada “Yeni eğitim yılının başlaması vesilesiyle Türk öğrencilere ve Türkiye’de yaşayan Suriyeli öğrencilere ulaşmak amacıyla yayımladığımız sosyal medya mesajımızı, yanlış anlaşılmalara neden olduğu için yayından kaldırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.