Gıda Hattı

ABD’nin yeni Ankara Büyükelçisi belli oldu

27 Ekim 2021, 09:31
Paylaş
ABD’nin yeni Ankara Büyükelçisi belli oldu

ABD Başkanı Joe Biden’ın Türkiye Büyükelçiliği için aday gösterdiği eski Cumhuriyetçi Parti Senatörü Jeff Flake, Senato’nun Dışişleri Komisyonunda yapılan oylamada onay aldı.

ABD eski başkanı Donald Trump döneminde Cumhuriyetçi Parti’den senatoda görev yapan Jeff Flake, o dönem partinin genel yapısı dışına çıkması ve Trump politikalarını eleştirmesi ile gündeme gelmişti. 2019 yılında görev süresinin dolmasından sonra tekrar aday olmayan Flake, 2020 seçimlerinde Biden’ı desteklemişti.

David Satterfield’ın yerine Ankara’ya gelecek

Temmuz ayında Türkiye Büyükelçiliği görevi için aday gösterilmiş olan Flake, Osman Kavala davası konusunda yabancı ülke elçileri tarafından yazılan bildiriye imza atan ve Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkiye’nin içişlerine müdahale etmekle suçlanan David Satterfield’in yerine geçecek.

Flake adaylığının açıklanması ardından yaptığı açıklamada, "ABD'nin uzun süredir NATO müttefikimiz olan Türkiye Cumhuriyeti ile olan ilişkisinin stratejik önemi göz önüne alındığında, Başkan Biden'ın bu büyükelçilik adaylığı ile bana duyduğu güvenden onur ve gurur duyuyorum" demişti.

Jeff Flake, Senato’da elçiliğinin kabulünden sonra da, "Senatodaki eski çalışma arkadaşlarımı partiler üstü kararlarından dolayı kutluyorum" ifadesini kullandı.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.