AramaArama
Gıda Hattı

ABD'nin Kurtuluş Günü için aşılama hedefi ne?

3 Haziran 2021, 17:31
Paylaş
ABD'nin Kurtuluş Günü için aşılama hedefi ne?

4 Temmuz Kurtuluş Günü’ne kadar ABD’lilerin en az yüzde 70’inin Covid-19’a karşı aşılanması hedefine ulaşmak için, Haziran ayı boyunca Cuma günleri aşı merkezleri 24 saat açık tutulacak.

ABD'den yeni bir aşılama seferberliği kararı geldi.

ABD’de Covid-19 aşı seferberliği

ABD Başkanı Joe Biden, yönetiminin 4 Temmuz'a kadar ABD'lilerin en az yüzde 70'inin Covid-19'a karşı aşılanması hedefine ulaşmak için haziran ayı boyunca ülke genelinde aşı merkezlerinin cuma günleri 24 saat açık olacağını bildirdi.

Önümüzdeki haftadan itibaren cuma günü kapılarını 24 saat açık tutan eczaneler de dahil olmak üzere aşı merkezlerinin, haziran ayı boyunca uzatılmış çalışma saatlerine başlayacağını belirten Biden, "İşte veya okulda çok meşgulseniz, herhangi bir cuma günü, günün her saatinde aşı olabilirsiniz" ifadelerini kullandı.

Aşı merkezlerine ücretsiz ulaşım sağlanacak

ABD'lilerin bu hafta içinde Covid-19 aşısı yaptırması halinde, tatil tarihine kadar aşılarının tamamlanacağını belirten Biden, "Her biriniz, bir ulus olarak bu özgürlüğü kazanmaya yardım etme gücüne sahipsiniz" dedi.

Ek olarak bazı şirketlerin ücretsiz çocuk bakım hizmeti sunmaya başlayacağını vurgulayan ABD Başkanı Biden, Uber ve Lyft gibi ulaşım şirketlerinin aşılama merkezlerine gidiş-dönüş için ücretsiz araç paylaşımları sağlayacağını kaydetti. ABD'liler için aşı yaptırmanın kolay olduğuna dikkat çeken Biden, "Yüzde 90'ınız, bir aşı bölgesine 5 mil yakınlıkta yaşıyorsunuz. Aşılar ücretsiz ve çoğu yer ayaküstü aşılamaya izin veriliyor. Randevuya gerek yok" dedi.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.