Gıda Hattı

ABD’nin İran yaptırımlarının Türkiye’ye faturası belli oldu!

19 Eylül 2019, 17:04
Paylaş
ABD’nin İran yaptırımlarının Türkiye’ye faturası belli oldu!

ABD’nin 5 Kasım 2018 itibarıyla yeniden uygulamaya başladığı yaptırımlardan İran’dan sonra en fazla etkilenen ülkenin Türkiye olduğunu belirten Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2018’de bir önceki yıla göre yüzde 13 azaldığını, 2019’da da yüzde 30 gerileme olduğunu açıkladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Mahmud Vaizi’nin katılımıyla gerçekleştirilen Türkiye-İran İş Forumu’nda, ABD'nin İran'a yaptırımlarının, Türkiye'nin bu ülke ile ticaretindeki sonuçları da açıkladı.

“İran ile ticaretin geliştirilmesi konusunda kararlıyız”

Konuşmasında iki ülke arasındaki ilişkilerin son derece olumlu düzeyde seyrettiğini vurgulayan Pekcan, “İran ile ilişkilerimiz yapıcı ve iş dünyasının önünü açıcı bir yön almaktadır. Her iki ülkenin hükümet yetkilileri olarak bu konuda kararlıyız. Ticaretin geliştirilmesi ve yatırımların karşılıklı olarak artırılması yönünde destekler vermeye devam edeceğiz” dedi.

İki ülke Cumhurbaşkanları tarafından hedeflenen 30 milyar dolar ticaret hacmine ulaşmak için çalışmalar yürüttüklerine işaret eden Pekcan, şunları söyledi:

İran’ın ithalatını yasakladığı Türk ürünleri

“İş dünyamıza ikili ticaret anlaşmalarımız ile Tercihli Ticaret Anlaşması’ndan yararlanmalarını öneriyorum. Tercihli Ticaret Anlaşması'nda Türkiye'nin 125 ihraç ürününden 68'i yasak kapsamına alındı, 3'üne de tarife kotası koruma önlemi uygulandı. Sayın Vaizi ile görüştük. İnşallah en kısa zamanda tercihli ticaret kapsamındaki ürünlerin Türkiye'den ticaretinin önü açılacak. Türkiye'den temin edebilecekleri ürünler varsa öncelik Türkiye olacak.”

“Yaptırımlardan en fazla etkilenen ülke Türkiye”

Taraflar arasındaki ticaret hacminin 2018’de bir önceki yıla göre yüzde 13 azaldığına dikkati çeken Ticaret Bakanı Pekcan, 2019'da da yüzde 30 gerileme olduğunu açıkladı.

Tercihli Ticaret Anlaşması'nı daha etkin kullanarak ticaret hacmini yeniden ivmelendirmeye kararlı olduklarını belirterek, ABD’nin 5 Kasım 2018 itibarıyla yeniden uygulamaya başladığı yaptırımlardan İran'dan sonra en fazla etkilenen ülkenin Türkiye olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin her zaman İran halkının yanında olmaya devam edeceğini dile getiren Pekcan, ikili ticareti aynı çabayla sürdüreceklerini kaydetti.

İran’da 166 Türk firması var

İran’da 166 Türk sermayeli firmanın faaliyet gösterdiğini, bunların İran’daki yatırımlarının tutarının 1,3 milyar dolar olduğunu bildiren Pekcan, Türk firmalarının, yaptırımlar döneminde de tüm zorluklara rağmen faaliyetlerini devam ettirdiğini belirterek, firmaların İran'daki yatırımlarına daha fazla kolaylık gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.