AramaArama
Gıda Hattı

ABD’nin 45. Başkanı Donald Trump

9 Kasım 2016, 11:22
Paylaş
ABD’nin 45. Başkanı Donald Trump

ABD başkanlık seçimi kimilerine göre sürprizle sonuçlandı, Cumhuriyetçi aday Donald Trump ipi göğüsledi. Trump, zafer konuşmasında “Artık birlik olma zamanı” mesajı verdi.

Amerikan seçmeni, ABD’nin yanı sıra dünyanın geleceğini de yakından ilgilendiren seçimlerde, Barack Obama’dan görevi devralacak 45. başkanını seçmek için sandık başına gitti.

abd-baskanlik-secimi-gidahattiCumhuriyetçi aday Donald Trump ile favori gösterilen Demokrat Parti adayı Hillary Clinton’ın yarıştığı 2016 başkanlık seçiminde Trump, başkan seçilmek için gerekli 270 delege sayısını aştı.

Seçim sonuçlarının belli olmasından sonra zafer konuşması için Başkan Yardımcısı adayı Mike Pence ile birlikte destekçilerinin karşısına çıkan Donald Trump, konuşmasına herkese teşekkür ederek başladı. Trump, “Sayın Clinton beni telefonla aradı. Bizi ve hepimizi tebrik etti. Ben de kendisini ve ailesini tebrik ettim. Çok sıkı bir mücadele oldu. Kendisi de çetin bir mücadele verdi. Artık bir araya gelme zamanı” dedi.

ABD Başkanlık Seçim sistemi 

ABD Başkanlık seçiminde, seçmenler, yeni başkanı seçecek delegeleri seçiyor. Adaylardan birinin seçimi kazanabilmesi için 50 eyalet ve başkent Washington D.C.'deki toplam 538 delegenin en az 270’ini kazanması gerekiyor. Dolayısıyla adayların ülke genelinde aldıkları oy oranlarından çok, kazandıkları delege sayısı önem taşıyor.

Seçime Donald Trump’ı aday göstererek katılan Cumhuriyetçi Parti, Kongre'nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi'ndeki üstünlüğünü korumayı garantiledi. Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan, Trump ve başkan yardımcısı adayı Mike Pence'i arayarak tebrik etti.

ABD’deki seçimlerde aynı zamanda Kongre’nin iki kanadı olan Temsilciler Meclisi’nin tümünde 435 sandalye ve 100 üyeli Senato’da da 34 yeni üye belirleniyor. Seçimler öncesi Kongre'nin iki kanadında da çoğunluk Cumhuriyetçilerdeydi.

ABD Başkanlık seçiminde, erken oy verme veya mazeretli oy verme işlemleri 26 Ekim’de başlamıştı. Bu kapsamda 40 milyondan fazla kişinin seçim gününden önce oy kullandığı hesaplanırken, erken oy verme sürecinde kullanılan oylar, sandıklar kapanana kadar sayılmadı.

Kayıtlı seçmen sayısının 225.8 milyon olduğu seçimlerde, 120 milyondan fazla kişinin oy kullandığı tahmin ediliyor.

donald-trump-gidahattiDonald Trump kimdir?

Alman asıllı Amerikalı iş adamı Frederick Trump’ın torunu olan iş adamı Donald Trump, 1946 New York doğumlu. Liseyi kötü hal ve gidişi yüzünden terk eden Trump, askeri akademide okudu. Pennsylvania'daki Wharton Institute'de işletme bilimleri eğitimi gören Trump, üniversite yıllarında babası Fred Trump'ın emlak ve inşaat firmasında çalıştı. Kariyeri sırasında başta Trump Tower olmak üzere iş merkezleri, oteller, kumarhaneler, golf sahaları inşa etti.

Forbes Dergisi tarafından hazırlanan Dünyanın En Zengin 400 İnsanı listesinde yer alan Donald Trump’ın yaptığı üç evliliğinden 5 çocuğu bulunuyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.