Gıda Hattı

AB’den Türkiye’ye 28.8 milyon Euro iklim fonu

9 Ekim 2021, 17:06
Paylaş
AB’den Türkiye’ye 28.8 milyon Euro iklim fonu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, iklim değişikliği konusunda 2013-2021 yılları arasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile AFAD'ın faydalanıcı olduğu projeler için AB tarafından 28.8 milyon Euro fon sağlandığını açıkladı. CHP’li Abdurrahman Tutdere, “İklim değişikliği konularına uzak ve alakası olmayan AFAD Başkanlığına bu paraların neden aktarıldığı, aktarılan bu paralarla hangi çalışmaların yapıldığı belli değil” eleştirisinde bulundu.

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na verdiği soru önergesiyle, iklim değişikliği konularında AB tarafından sağlanan fon katkılarını ve alınan fon katkılarından yapılan çalışmaları sordu.

Tutdere önergesinde; 2013-2021 yılları arasında AB iklim fonlarından kaç liralık destek alındığını, alınan destekler kapsamında hangi çalışmaların yapıldığını ve hangi çalışmaların yapılmasının planlandığını sordu.

2013-2021 yılları arasında 28.8 milyon Euro fon alındı

CHP’li Tutdere’nin Avrupa Birliği tarafından sağlanan iklim finansmanı yardımlarına ilişkin soru önergesine cevap veren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “İklim değişikliği konusunda 2013-2021 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile AFAD’ın faydalanıcısı oldukları projeler için AB tarafından sağlanan fon katkısı toplam 28.8 milyon Euro’dur” bilgisini verdi.

“İklim değişikliği için alınan fonlar AFAD’a aktarılmış”

Bakan Çavuşoğlu imzasıyla verilen yanıtı değerlendiren Tutdere, “Türkiye, Avrupa Birliği kurumlarının sağladığı doğrudan iklim finansmanı yardımlarından en fazla yararlanan ülkelerden birisidir. 8 yıllık süreçte iklim değişikliği konularında faaliyet yürütmek üzere AB’den 28.8 milyon Euro fon alınmış, fakat bu paraların nerelere gittiği veya bu paralarla hangi çalışmaların yapıldığı açıklanmamıştır. İklim değişikliği konularına uzak ve alakası olmayan bir kurum olan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na bu paraların neden aktarıldığı, aktarılan bu paralarla hangi çalışmaların yapıldığı ise saklı bırakılmıştır” ifadelerini kullandı.

“Hükümet iklim politikalarını konjonktüre göre belirliyor”

Paris İklim Antlaşması’nın 2015 yılında imzalanmasına rağmen 6 yıl Cumhurbaşkanlığında keyfi olarak bekletildiğini, iklim öncelikli değil konjonktür öncelikli bir kararla meclise getirildiğini ifade eden CHP’li Tutdere, “Trump hükümeti Paris İklim Antlaşması’nı askıya aldı, şahsım hükümeti de antlaşmayı genel kurula indirmekten vazgeçti. Aradan 6 yıl geçti, ABD’de hükümet değişti, Biden yönetimi Paris İklim Antlaşması’nı yeniden onaylayarak yürürlüğe sokacağını ilan etti. Konjonktür değişti, şahsım hükümetinin de bir anda fikri değişti ve onaylanması için meclise gönderdi. Şahsım hükümeti iklimi öncelikleseydi, Antlaşmayı 6 sene önce TBMM’ye sunardı. Mecliste onaylanarak yürürlüğe giren Paris İklim Antlaşmasının ülkemiz için hayırlı olmasını diliyor, küresel ısınma ve iklim değişikliği konularında bilimin ışığında mücadele etmemiz gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyorum.” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.