Gıda Hattı

AB’den sağlık alanında acil durumlar için yeni yapılanma!

22 Eylül 2021, 11:45
Paylaş
AB’den sağlık alanında acil durumlar için yeni yapılanma!

Tüm dünyayı sarsan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı mücadele sürerken, AB sağlık alanında acil durumlara hazırlık ve hızlı müdahale için yeni bir yapılanmaya gitti. Avrupa Sağlık Acil Durumlarına Hazırlık ve Müdahale Makamı’na (HERA), 2027 yılına kadar 6 milyar avroluk bütçe tahsis edildi.

AB Komisyonu, sağlıkla ilgili acil durumları önlemek, erken tespit etmek ve hızlı yanıt vermek amacıyla Avrupa Sağlık Acil Durumlarına Hazırlık ve Müdahale Makamı’nın (HERA) çalışmalarına başladığını duyurdu.

HERA işbaşında!

Çalışmalarına başlayan Avrupa Sağlık Acil Durumlarına Hazırlık ve Müdahale Makamı (HERA), AB'nin sağlıkla ilgili acil durumlara hazırlıklı olma kapasitesini geliştirmek amacıyla diğer AB ve ulusal sağlık kurumları, endüstri ve uluslararası ortaklarla yakın çalışma içerisinde olacak.

İstihbarat toplanması, tehditlerin değerlendirilmesi ve olası bir salgının önceden tahmin edilmesini sağlamak için modeller geliştirilmesi, HERA’nın başlıca görev alanları arasında yer alıyor.

Avrupa Sağlık Acil Durumlarına Hazırlık ve Müdahale Makamı - HERA’nın faaliyetleri 2022-2027 dönemi için kabul edilen AB Çok Yıllı Mali Çerçevesi’nden sağlanacak olan 6 milyar avroluk bütçe ile desteklenecek.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.