Gıda Hattı

AB’den Çin’e anti-damping incelemesi

9 Haziran 2015, 12:35
Paylaş
AB’den Çin’e anti-damping incelemesi

Avrupa Komisyonu Çin’den gelen aspartam için anti-damping incelemesi başlattı. Önümüzdeki 15 ay için vergi uygulanabileceği belirtiliyor.

Geçtiğimiz Nisan ayında AB’de aspartam üreten tek şirket olan Ajinomoto Sweeteners Europe SAS, AB yönetimine resmi bir şikayette bulunarak Çinli ihracatçıların ürünlerini AB pazarına yüklediklerini, bunun da firmayı kötü etkilediğini belirtmişti.

Komisyon’a göre Japon firmasının Fransa’daki temsilciliği, Çin’den ithal edilen aspartamın hem fiyat hem de hacim olarak satışları ve fiyatları etkilediğini, bunun da firmanın performansı, finansal durumu ve istihdamı açısından olumsuzluk yarattığını belirtti.

Avrupa Komisyonu’nun resmi yayın organında yayınlanan karara göre, gösterilen kanıtlar anti-damping incelemesi başlatılması için yeterli oldu.

Japon Ajinomoto grubu, 2014’te Avrupa’daki tek aspartam üretim tesisi olan Fransa fabrikasını ekonomik nedenlerden ötürü satacağını açıklamıştı. 130 kişinin çalıştığı fabrikanın karı 2011’de 51 milyon Euro’yken 2014’te 35 milyon Euro’ya düşmüştü. Fabrika için halihazırda biri Hollanda’dan biri Çin’den olmak üzere iki potansiyel alıcı olduğu biliniyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.