AramaArama
Gıda Hattı

AB’den balık atıkları için faydalı çözüm

25 Mart 2016, 18:33
Paylaş
AB’den balık atıkları için faydalı çözüm

AB’nin balıkçılık atıkları için politikası, atılan balıkların yeni protein kaynaklarına ve diğer nutrasötik bileşenlere dönüştürülmesini teşvik ediyor.

Avrupa’da balık stoklarını korumaya yönelik avlanma kotaları, kotanın ticari açıdan daha cazip olan balıklar ile doldurulması için tutulan balıkların %23’ünün denize geri atılmasına yol açmaktaydı.

Bu durumun önüne geçebilmek amacıyla STK’ların uyarılarını dikkate alan AB, 1 Ocak 2015’te getirdiği yasa ile tutulan bütün balıkların denize atılmadan önce kotaya dâhil edilmesi için karaya çıkartılması şartını koşmuştur.

Protein, peptidler, balık yağları ve nutrasötik bileşenlerin hepsi bu tür balıklardan elde edilmeye başlanmıştı.

peri-baligi-gidahattiKullanılmayan deniz ürünleri kaynaklarının olası kullanım yollarını araştıran Kuzey İrlanda’da bulunan Ulster Üniversitesi araştırmacılarından Chris Mclaughlin, birçok firmanın stoklarında bir şekilde kullanma umudu ile çok miktarda bu tür balıklardan sakladıklarını ifade etti.

Yıllık 100,000 ton

Peri balığı ve derinsu mezgiti türlerinin İrlanda açıklarında en çok yakalanan balıkların arasında yer aldığını ve yıllık 100,000 tona yakın balığın yakalandığını açıklayan Mclaughlin, bu türlerin tüketiciler için hiçte cazip olmadığını ve satışının neredeyse imkansız olduğunu belirtti.

Karaya çıkarma zorunluluğu yüzünden bu balıkların yakalanma miktarının artacağını belirten Mclaughlin, bu nedenle çöpe gidecek olan bu balıkların farklı bir şekilde kullanılması için çalıştıklarını ifade etti.derinsu-mezgiti-gidahatti

Denizin süt tozu

Balık ve deniz yosunu gibi ürünlerden protein ve peptit elde etmeye çalışan Mclaughlin’in ekibine göre bu kaynaklardan elde edilen proteinler, bitkisel proteinlere göre çok daha iyi aminoasit kompozisyonlarına sahip.

Bu nedenle konunun daha çok araştırılarak olası sağlık etkilerinin ortaya çıkartılması gerektiğini belirten ekip için çöpe gidecek olan bu balıklar aslında bir hazine. İrlanda hükümetinden 5,2 milyon avro yatırım alan araştırma programı bu sayede denizin süt tozunu yaratmaya çalışacak.

| Balık tüketimi faydaları nelerdir? Balık nasıl temizlenir? Nasıl saklanır? |

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.