Gıda Hattı

AB’de tüm ürünlerin Dijital Pasaportu olacak!

29 Nisan 2022, 13:12
Paylaş
AB’de tüm ürünlerin Dijital Pasaportu olacak!

AB pazarındaki ürünlerin çevre dostu, döngüsel ve enerji açısından daha verimli hale getirilmesini hedefleyen “Sürdürülebilir Ürün Girişimi” kapsamında, yasal düzenlemeye tabi olarak üretilen tüm ürünlerin Dijital Ürün Pasaportu olacak. AB Komisyonu, tüketicilerin yeşil geçişe uyum sürecini desteklemek amacıyla tüketicinin korunmasına yönelik kuralların güncellenmesini de önerdi.

AB Komisyonu, tasarım aşamasından günlük kullanıma, yeniden kullanım ve kullanım ömrü sonuna kadar tüm yaşam döngüleri boyunca AB pazarındaki ürünlerin çok büyük bir bölümünün çevre dostu, döngüsel ve enerji açısından daha verimli hale getirilmesini hedefleyen yeni kurallar çerçevesi olan “Sürdürülebilir Ürün Girişimi”ni yayımladı.

Sürdürülebilir Ürün Girişimi

Söz konusu yasa paketi içerisinde yer alan öneriler şöyle:

  • Sürdürülebilir Ürünler İçin Eko-Tasarım Yönetmeliği Önerisi,
  • Ekotasarım ve Enerji Etiketleme 2022-2024 Çalışma Planı,
  • Döngüsel ve Sürdürülebilir Tekstil Stratejisi,
  • Yapı Malzemeleri Yönetmeliği’nin gözden geçirilmesine ilişkin öneri,
  • Ürünlerin sürdürülebilirliği ve tamir edilebilirliğine ilişkin bilgilendirmeler kapsamında tüketici haklarının güncellenmesine ilişkin öneri.

Dijital Ürün Pasaportu

AB Komisyonu’nun önerileri şunları içeriyor:

  • Yasal düzenlemeye tabi olarak üretilen tüm ürünlerin Dijital Ürün Pasaportu olacak.
  • Mevcut Eko-Tasarım Yönergesi mümkün olan en geniş ürün yelpazesini kapsayacak şekilde genişletiliyor ve ayrıca ürünlerin üretimi, piyasaya sunumu ve devamındaki süreçleri içerecek şekilde uyulması gereken kıstaslar artırılıyor (enerji verimliliği, ürünlerin çevre ve iklim üzerindeki etkilerinin genel olarak azaltılması, daha az kirliliğe yol açması, vb).
  • Yeni yönetmeliğin yürürlüğe gireceği tarihe kadar geçecek sürede akıllı telefonlar, tabletler, güneş panelleri gibi hızla büyüyen ve atıklar açısından da ele alınması gereken yeni ürünleri kapsayacak bir ara düzenleme sunmak amacıyla 2022-2024 Eko-Tasarım ve Enerji Etiketleme Çalışma Planı sunuluyor.
  • Tüketicilerin mevcut, eski cihazları için verimli alternatifler bulmasına yardımcı olmak, yeşil kamu alımlarını kolaylaştırmak amacıyla çevrimiçi araçlar sunulacağı belirtildi.
  • Tekstil ekosisteminin pandeminin yol açtığı etkileri aşması, döngüselliği sağlayabilmesi ve yeşil, dijital ve dayanıklılık geçişlerini tamamlayabilmesi sürecine ışık tutmak amacıyla “geçiş patikası” hazırlanması yönünde çalışmalar başlatılıyor. Paydaş istişaresi, 15 Mayıs’a kadar sürecek.

Tüketicilere ürün tercihleri için yeni kural önerileri

AB Komisyonu, tüketicilerin yeşil geçişe uyum sürecini desteklemek amacıyla tüketici korumasına yönelik AB kurallarının güncellenmesini de önerdi.

Tüketicilerin ürünlerin dayanıklılığı ve tamir edilebilirliği ile çevre dostu olup olmadıkları hakkında bilgi sahibi olarak ürün tercihlerini belirleyebilmelerine olanak sağlamayı amaçlayan kural önerileri, ayrıca, güvenilir olmayan ya da yanıltıcı çevresel iddialar ile sunulan ürünlere karşı tüketicilerin daha güçlü bir şekilde korunmasını hedefliyor.

Akıllı cihazlar, dijital içerik ve hizmetler için üretici tarafından sağlanan yazılım güncellemeleri hakkında da tüketicinin bilgilendirilmesini gerektiriyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.