Gıda Hattı

AB’de trans yağlar için limit belirlenmesi çağrısı

9 Aralık 2015, 14:15
Paylaş
AB’de trans yağlar için limit belirlenmesi çağrısı

AB Komisyonu, Avrupalılarda kalp hastalıkları riskini azaltmak için endüstriyel trans yağlar için yasal limit konulması gerektiğini açıkladı, ancak uygulanacak limit konusunda bir oran belirtmedi.

Avrupalıların beslenmelerinde gönüllü düzenleme ya da zorunlu etiketlemeyle endüstriyel trans yağları azaltmanın artıları ve eksilerinin değerlendirildiği raporda, endüstriyel trans yağlara yasal bir limit getirilmesinin halk sağlığı için en etkili yöntem olacağı sonucuna varıldı.

Tüketicilerin trans yağ asidi seviyesi düşük ürünleri seçmek zorunda kalmadan daha sağlıklı gıda seçeneklerine sahip olması gerektiği vurgulanan raporda, trans yağların yasal bir limitle azaltılmasının en hassas gruplarda dahil olmak üzere herkese fayda sağlayacağının altı çizildi.

Raporu değerlendiren Avrupa Birliği Komisyonu, üreticilerin gönüllü olarak yaptıkları düzenlemeyle Avrupa Birliği’ndeki çoğu gıda ürününün her 100 gram yağ için en fazla %2 oranında trans yağ içerdiğini, ancak bunun ülkeden ülkeye değiştiğini bildirdi. Buna göre, AB üyesi ülkeler arasında en yüksek trans yağ oranına sahip ülkeler Polonya, Bulgaristan, Slovenya, Hırvatistan ve İsveç. Komisyonun açıklamasında, AB’nin bazı bölgelerinde konuya ilişkin daha fazla ilerleme kaydedilmesi gerektiği kaydedildi.

Raporda yer alan bilgilere göre, yasal trans yağ limiti hâlihazırda dört Avrupa Birliği ülkesinde uygulanıyor. Ancak Birlik üyesi diğer ülkeler de söz konusu yasal limiti uygulamaya hazır olduğunu belirtiyor. Raporda, bazı ülkelerde yasal trans yağ limiti uygulanırken diğerlerinde uygulanmamasının, Avrupa Birliği pazarının parçalanmasına neden olduğu ve bunun da AB’ye uyum açısından sorun yarattığına dikkat çekiliyor.

Ayrıca rapora göre eğer Avrupa Birliği genelinde bir düzenleme getirilmezse bu farklılık, ABD pazarına erişmek isteyen AB’li üreticiler açısından sorun teşkil edecek.

AB Komisyonu’na sunulan raporun trans yağa yasal limit getirilmesi yönündeki sonuçları, hem tüketici grupları hem de sağlık kuruluşları tarafından olumlu karşılandı. AB Tüketici Hakları Grubu BEUC Genel Direktörü Monique Goyens, bu yasal limitin AB genelindeki tüketicilerin eşit şekilde korunduğundan emin olunması açısından önemli olduğunu söyledi.

Rapora, Avrupa gıda endüstrisinin yaklaşımında ise farklılıklar göze çarpıyor. Bir grup trans yağ konusundaki gönüllü düzenlemelere dikkat çekerek, bunların yeterli olacağı görüşünü savunurken, buna karşılık yasal limit getirilmesinin faydalı olacağını dile getirenler de bulunuyor.

margarin-www.gidahatti.comTürkiye’de Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği (MÜMSAD) üyesi margarin üreticileri, 2007 yılından itibaren trans yağsız üretime geçmiş bulunuyor ve ürün etiketlerinde “Trans yağ yoktur” ibaresini kullanıyorlar.

Patlamış mısır ve bisküvi gibi belirli gıdaların yağ içeriğinde değişik oranlarda trans yağ yer alıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.