Gıda Hattı

AB’de pandemi sürecinin yükselen yıldızı e-ticaret için yeni kurallar yürürlükte!

17 Temmuz 2020, 15:23
Paylaş
AB’de pandemi sürecinin yükselen yıldızı e-ticaret için yeni kurallar yürürlükte!

AB Komisyonu, Yeni İş Platformları kurallarından en iyi şekilde yararlanılmasına katkı sağlamak amacıyla değerlendirme raporları ile Çevrimiçi Platform Ekonomisi Gözlem Uzman Grubu tarafından hazırlanan ilerleme raporlarını kamuoyu ile paylaştı. Yayımlanan üç ilerleme raporu, çevrimiçi platformlar ve kullanıcı işletmeler arasında verilere erişim ve kullanım açısından güç dengesi bulunmadığına işaret ediyor.

Platformlar ve işletmeler arası ilişkileri düzenleyen ve Temmuz 2019'da yürürlüğe giren AB Yönetmeliği (P2B düzenlemesi), çevrimiçi platformlardaki küçük işletmeler ve tüccarlar için adil, şeffaf ve öngörülebilir bir iş ortamı yaratmayı amaçlayan ilk kural seti olarak sunulmuştu. Platformların yönetmeliğe uyum sağlamaları için 12 Temmuz 2020’ye kadar süre tanınmıştı.

Yeni kuralların yanı sıra AB Komisyonu, sektördeki güncel eğilimleri izlemek amacıyla çevrimiçi platform ekonomisi üzerine gözlem uzman grubu da oluşturdu. Uzman grubu piyasanın ve yeni kuralların etkili bir şekilde uygulanmasını izleyerek, AB Komisyonu'na destek sağlıyor.

Yeni İş Platformları kuralları yürürlükte!

AB Komisyonu 12 Temmuz Pazar gününden itibaren geçerli olan Yeni İş Platformları kurallarından en iyi şekilde yararlanılmasına katkı sağlamak amacıyla bir dizi kaynak ve değerlendirme raporu yayımladı.

Ayrıca, Çevrimiçi Platform Ekonomisi Uzman Platform Gözlem Uzman Grubu tarafından hazırlanan üç adet ilerleme raporu da geri bildirim amaçlı olarak kamuoyu ile paylaşıldı. Raporlar ile AB Komisyonu tarafından hazırlanacak olan Dijital Hizmetler Yasası paketine bilgi sağlanması amaçlanıyor.

E-ticaret: Çevrimiçi Pazar yerleri

AB’nin platform ekonomisini düzenlemek üzere kabul ettiği ve 12 Temmuz’dan itibaren geçerli olmaya başlayan ilk kurallar dizisi ile çevrimiçi pazar yerleri üzerinden satış yapan işletme ve profesyonellerin, arama sonuçlarında belirdikleri konumun hangi kriterler çerçevesinde belirlendiğini öğrenmesi mümkün hale geldi. Ayrıca rezervasyon platformları içerisinde yer alan otellerin de haksız koşullar karşısında daha fazla korumaya sahip olması ve ayrıca uygulama geliştiricilerin sunmakta oldukları içeriklerin, uygulama mağazalarınca kaldırılması kararlarını sorgulayabilecek konuma gelmesi sağlandı.

Yayımlanan üç ilerleme raporu, çevrimiçi platformlar ve kullanıcı işletmeler arasında verilere erişim ve kullanım açısından güç dengesi bulunmadığına işaret ediyor. Buna ek olarak, çevrimiçi platform ekonomisi açısından potansiyel bir sorun kaynağı olarak ayrımcılığa dikkat çekiliyor.

e-ticaret-gidahattiDijital Hizmetler Yasası Paketi

İlerleme raporları ‘Avrupa'nın Dijital Geleceğinin Şekillendirilmesi’ başlıklı bildirgede ve veri stratejisinde açıklandığı üzere, AB Komisyonu'nun dijital alanda mevcut çalışma öncelikleri ve Dijital Hizmetler Yasa paketine girdi sağlayacak. 2020 yılı içerisinde AB Komisyonu ayrıca, önemli pazar gücüne sahip çevrimiçi reklamcılık ve platformlar hakkında iki rapor daha üretecek.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.