Gıda Hattı

AB’de çevrimiçi platformlar yasa dışı ve zararlı içeriklerden sorumlu olacak!

25 Mayıs 2022, 14:35
Paylaş
AB’de çevrimiçi platformlar yasa dışı ve zararlı içeriklerden sorumlu olacak!

Çevrimiçi platformların yasa dışı ve zararlı içeriklere yönelik sorumluluğunu artıran Dijital Hizmetler Yasası tasarısı üzerinde Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi, uzlaşmaya vardı. Yasa, her iki kurum tarafından resmi olarak onaylandıktan sonra 1 Ocak 2024'ten itibaren AB genelinde geçerli hale gelecek.

AB Komisyonu tarafından Aralık 2020'de önerilen, çevrimiçi platformların yasa dışı ve zararlı içeriklere yönelik sorumluluğunu artıran Dijital Hizmetler Yasası tasarısı üzerinde, Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi siyasi anlaşmaya ulaştı.

Yasa dışı ve zararlı içerikler kaldırılacak

Dijital Hizmetler Yasa Tasarısı, çevrimiçi ortamda güvenlik, şeffaflık ve hesap verebilirlik konularına odaklanıyor ve çevrimiçi içerik yönetimine dair yeni yükümlülükler arasında reklam saydamlığı, (sahte, korsan hizmet/ürün satışı dahil) yasadışı içeriğin kaldırılması, bilgi çarpıtma-dezenformasyon ve veri erişimi ön plana çıkan noktalar arasında yer alıyor.

Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi’nin siyasi uzlaşısı sonrasında Dijital Hizmetler Yasası’nın bu iki kurum tarafından resmi olarak onaylanması gerekiyor. Resmi onay sonrasında Dijital Hizmetler Yasası 1 Ocak 2024'ten itibaren AB genelinde geçerli hale gelecek.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.