AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

ABD’den sonra Kanada’ya açıldı

ABD’den sonra Kanada’ya açıldı
4 Mayıs 2015, 14:51

Türk Su Ürünleri Sektörü, ABD pazarından sonra Kanada’ya yöneldi. Kanada’ya su ürünleri ihracatı %72 arttı.

Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG), 28-30 Nisan 2015 tarihlerinde Kanada’nın Toronto şehrinde düzenlenen SIAL Canada Fuarı’na katılarak Türk su ürünlerinin tanıtımını yaptı. Bu yıl 15.’si gerçekleştirilen fuarda, Türkiye gıda sektöründen toplam 4 firma ve 3 tanıtım grubu katılımcı olarak yer aldı.

46 ülkeden 831 katılımcı ile 2 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlayan fuara, 27 metrekarelik info stand ile katılım sağlayan STG, Türk levreği ve çipurasının tadımını yaptırarak, Kanadalıların beğenisine sundu.

Fuarda Türk su ürünlerinin büyük ilgi gördüğünü belirten Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Sinan Kızıltan, Kuzey Amerika Pazarı’nın Türk su ürünleri sektörü için çok önemli bir pazar olduğunu söyledi. Amerika pazarında yakaladıkları başarıyı, Kanada pazarına yaymayı amaçladıklarını, 2014 yılında elde ettikleri %72 ihracat artış hızının doğru yolda olduklarını gösterdiğini belirten Kızıltan, ABD'den sonra Kanada'ya olan ihracatın da önümüzdeki dönemde hızlı bir şekilde artış trendine gireceğini kaydetti.

Tüketiciler tarafından çok iyi bilinen levrek ve çipuranın şu an için Kanada'nın Toronto ve Montreal şehirlerine ihracatının gerçekleştiğini ifade eden Kızıltan, Türkiye’den direkt uçuşların artmasının ihracatın önünü daha da açacağını bildirdi. Kızıltan, “ABD ve Kanada pazarında tüketim bilinci üst seviyede. Kültür balıkçılığı kontrollü ve sağlıklı üretilen, protein kaynağı olduğu için ABD ve Kanada’da büyük talep görüyor. Kanada’ya ihracatımız 2014 yılında, 2013 yılına göre yüzde 72 artış gösterdi. İhracat rakamlarımız önümüzdeki yıllarda daha da artacak.” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.