AramaArama
Gıda Hattı

ABD’den S-400 tehdidi… Fuat Oktay ne dedi?

3 Nisan 2019, 23:28
Paylaş
ABD’den S-400 tehdidi… Fuat Oktay ne dedi?

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alımına ilişkin, “Türkiye seçimini yapmalı. Eğer Türkiye S-400 alımına devam ederse F-35 programından çıkarılma riskiyle karşı karşıya kalır.” dedi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “ABD artık karar vermeli. Türkiye’nin müttefiki olarak mı kalmak istiyor, yoksa dostluğumuzu riske mi atmak istiyor?” açıklaması yaptı.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, NATO’nun 70’inci kuruluş yıldönümü nedeniyle ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen bir etkinlikte konuştu.

Mike Pence: “Türkiye seçimini yapmalı”

Pence, “NATO Birleştirir: İttifak 70 Yaşında” etkinliğindeki konuşmasında, Türkiye’nin F-35 ve S-400’ler arasında seçim yapması gerektiğini ima etti. Pence, “Türkiye seçim yapmalı. Tarihteki en başarılı askeri ittifakta önemli bir ortak olarak mı kalmak istiyor ya da bu ortaklığın güvenliğini umursamaz kararlarla riske mi atmak istiyor?” dedi.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Mike Pence, “Türkiye'nin S-400 alımı NATO'ya çok büyük risk arz ediyor. Eğer Türkiye S-400 alımına devam ederse F-35 programından çıkarılma riskiyle karşı karşıya kalır.” diye paylaşımda bulundu.

“Tehlike teşkil ediyor”

Pence, geri adım atmayacaklarının altını çizerek, “Türkiye'nin Rusya'dan 2,5 milyar dolar (14 milyar TL) değerinde S-400 hava savunma sistemi alması, NATO'ya ve ittifakın gücüne karşı büyük bir tehlike teşkil ediyor.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: "ABD artık karar vermeli”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alımına ilişkin yorumuna cevap olarak Twitter hesabından, “ABD artık karar vermeli. Türkiye'nin müttefiki olarak mı kalmak istiyor yoksa NATO müttefikinin düşmanlarına karşı savunmasını baltalamak için teröristlerle işbirliği yaparak dostluğumuzu riske mi atmak istiyor?” paylaşımını yaptı.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.