Gıda Hattı

ABD'den dikkat çeken delta varyantı açıklaması! Büyük enfeksiyon dalgası görülecek

24 Eylül 2021, 09:17
Paylaş
ABD'den dikkat çeken delta varyantı açıklaması! Büyük enfeksiyon dalgası görülecek
ABD'den dikkat çeken delta varyantı açıklaması eski ABD ilaç ve gıda dairesi yöneticisi Dr. Scott Gottlieb covid-19’un delta varyantı ile ilgili önemli bir açıklamada bulundu ve son büyük bir enfeksiyon dalgası geldiği ile ilgili bilgi verdi.

CNN’de açıklama yapan doktor FDA bünyesinde 23 yıl görev yaptı ve delta varyantının ülkenin son büyük enfeksiyon dalgası olma potansiyeline sahip olduğunu söyledi. Delta varyantı beklenmedik bir gelişme değildir. Fakat onlardan farklı olarak mevcut bağışıklık belirlenemezse delta varyantı son büyük enfeksiyon dalgası olabilir.

Amerika Birleşik Devletleri'nde yetişkinlerin yüzde yetmiş altısının aşı olduğunu söyleyen Dr. vaka oranlarının düştüğünü ve yayılma hızının yavaşladığını görmek için nüfusun yaklaşık yüzde seksen ve % 85 oranında aşı olmuş olması gerekiyor dedi. Eski yönetici özellikle soğuk havalar yaklaştıkça varyantı etkisinin hızlı bir şekilde devam edebileceğini ve vaka artışlarının oluşabileceğini söyledi.

Vaka sayısı yükselecek ölüm oranları da yükselebilir

ABD'de Dr. Scott tarafından yapılan değerlendirmelerde covid-19 virüsünün vaka ve ölümleri daha fazla artırabileceğini söyledi. Zorluk şu ki zaten bir yoğun gribimiz var. Grip ile birlikte covid-19 da varsa bu iki bulaşıcının neden olacağı ölümler ve toplumun taşıyamayacağı kadar yoğun vakalar görülebilir dedi. Dr. Scott ofislerin daha az nüfuslu hale getirilmesi gerekiyor.

Kamusal alanlarda en azından gönüllü olarak maske takılması gerekiyor. Üniversite verileri dikkate alındığında haftaya çarşambadan itibaren ülkenin her gün ortalama 130 binden fazla kişi günde yeni covid-19 vakası tespit ediliyor. Bu rakam 14 Eylül'e kadar ki zaman dilimi baz alındığında yaz boyunca günlük 172.000 düşük gibi görülse bile 2,5 ay önceki rakamların 11 katından daha fazla vaka sayısı tespit edildi. ABD sağlık ve insan hizmetleri departmanı bunu şöyle değerlendiriliyor. Bugün itibarıyla Amerika Birleşik Devletleri'nde hastanelerde 87 bine yakın covid-19 hasta bulunuyor. Ülke geneline bakıldığında yüzde seksen doluluk görülüyor. Yoğun bakım yataklarının dörtte biri covid-19 hastalarının işgalinde.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.