Gıda Hattı

ABD’den açlıkla mücadeleye 10 milyar dolarlık taahhüt!

22 Eylül 2021, 08:45
Paylaş
ABD’den açlıkla mücadeleye 10 milyar dolarlık taahhüt!

ABD Başkanı Joe Biden, BM Genel Kurulu’nda ABD’nin açlığı sona erdirme ve yurtiçi ile yurtdışında gıda sistemlerine yatırım yapma çabalarına 10 milyar dolarlık bir taahhütte bulunacağını duyurdu. “Dünya genelinde yaklaşık her 3 kişiden 1'inin yeterli gıdaya erişiminin olmadığı bir zamanda, ABD, ortakları ile acil yetersiz beslenmeyi ele almak ve önümüzdeki on yıllar boyunca dünyayı sürdürülebilir bir şekilde besleyebilmemizi sağlamak için bir araya getirme taahhüdünde bulundu” diyen Biden, gelişmekte olan ülkelerin iklim krizi ile mücadelesine 100 milyar dolarlık yardım ulaştırmayı hedeflediklerini de bildirdi.

ABD'nin New York kentinde toplanan BM 76. Genel Kurulu'nda ABD Başkanı Joe Biden, küresel açlık ve iklim değişikliği ile mücadelede milyarlarca dolarlık destek taahhüdünü duyurdu.

ABD'nin iklim değişikliği, küresel sağlık ve Covid-19 salgınını hafifletme gibi uluslararası konularda liderlik rolünü geri aldığını belirterek, “Dikkat çekmek ve ortak zorluklara yönelik küresel eylemi teşvik etmek için, özellikle BM başta olmak üzere uluslararası forumlarda tekrar masaya oturduk” diyen Biden, şu mesajları verdi:

Covid-19 salgını: “Dünyamız için belirleyici bir 10 yıl”

“Bu yıl, büyük acı ve olağanüstü ihtimallerle iç içe bir anda buluşuyoruz. Dünyanın dört bir yanında insanların canına mal olmaya devam eden ve varlığımızı çok fazla etkileyen bu yıkıcı salgına karşı çok şey kaybettik. Her milletten, her kökenden 4,5 milyondan fazla insanın yasını tutuyoruz. Her ölüm, bireysel bir kalp kırıklığıdır. Bu, dünyamız için belirleyici bir 10 yıl.

Geçmişin savaşlarında savaşmaya devam etmek yerine, kaynaklarımızı kolektif geleceğimizin anahtarlarını tutan zorluklara adamaya odaklanıyoruz. Bu salgını sona erdirmek, iklim krizini ele almak, küresel güç dinamiklerindeki değişimleri yönetmek, ticaret, siber ve gelişen teknolojiler gibi hayati konularda dünyanın kurallarını şekillendirmek ve bugün olduğu gibi terör tehdidiyle yüzleşmek.”

“İklim krizi sınırsız”

Dünya liderlerini iklim değişikliğiyle mücadelede birleşmeye çağıran Biden, krizin "sınırsız" olduğunun altını çizerek, "Bu yıl sınırsız iklim krizinden kaynaklanan yangın, ölüm ve yıkım getirdi. Dünyanın her yerinde gördüğümüz aşırı hava olayları, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in haklı olarak insanlık için kırmızı kod dediği şeyi temsil ediyor" ifadelerini kullandı.

Bilim insanlarının ve uzmanların dünyaya, "gerçek anlamda dönüşü olmayan bir noktaya hızla yaklaşıldığını" belirttiğini aktaran Biden, "Küresel ısınmayı 1,5 santigrat derece ile sınırlama hayati hedefimize ulaşmak için, 2021 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26) için İskoçya'nın Glasgow kentinde buluştuğumuzda her ulusun mümkün olan en yüksek hırslarını masaya getirmesi gerekiyor. Sonrasında ise zaman içinde kolektif hırsımızı yükseltmeye devam etmeliyiz" dedi.

İklim değişikliği ile mücadele için 100 milyar dolarlık yardım planı

İklim değişikliği nedeniyle meydana gelen "yaygın ölüm ve yıkıma" atıfta bulunan ABD Başkanı Biden, gelişmekte olan ülkelerin krizle mücadele etmesine yardımcı olmak için ABD fonlarını ikiye katlamak için Kongre ile birlikte çalışacağını duyurdu. Biden, özel sermaye çabalarıyla birlikte adımın, iklim krizi ile mücadelede gelişmekte olan ülkelere 100 milyar dolarlık bir yardım ulaştırmayı hedeflediklerini kaydetti.

Küresel açlıkla mücadele için 10 milyar dolarlık taahhüt

ABD'nin açlığı sona erdirme ve yurtiçi ile yurtdışında gıda sistemlerine yatırım yapma çabalarına 10 milyar dolarlık bir taahhütte bulunacağını duyuran Biden, “Dünya genelinde yaklaşık her 3 kişiden 1'inin yeterli gıdaya erişiminin olmadığı bir zamanda, ABD, ortakları ile acil yetersiz beslenmeyi ele almak ve önümüzdeki on yıllar boyunca dünyayı sürdürülebilir bir şekilde besleyebilmemizi sağlamak için bir araya getirme taahhüdünde bulundu” ifadelerini kullandı.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.