Gıda Hattı

ABD'deki Türk bilim insanından Covid-19 tedavisinde yeni yöntem müjdesi!

20 Ocak 2022, 15:09
Paylaş
ABD'deki Türk bilim insanından Covid-19 tedavisinde yeni yöntem müjdesi!

ABD’de Connecticut Üniversitesi’nde görev yapan bağışıklık uzmanı Prof. Derya Unutmaz, “Covid’e karşı, uzun süredir üstünde çalıştığımız, heyecan verici yeni bir tedavi yöntemi geliştirdik. Bunun özelliği, tüm korona varyantlarına karşı, hatta gelecekte olabilecek olanlar da dahil, etkili olabilmesi” dedi.

2020 yılından bu yana bütün dünyada etkili olan Covid-19’un son mutasyonu Omicron’la vaka sayıları yeniden hızla artar, ölümler devam ederken, ABD’deki Türk bilim insanı Prof. Derya Unutmaz’dan, koronavirüsün tedavisine ilişkin çok önemli bir açıklama geldi.

“Covid’e karşı heyecan verici bir tedavi yöntemi geliştirdik”

Connecticut Üniversitesi’nde görev yapan ve Jackson Laboratuvarı’nda çalışmalarına devam eden bağışıklık uzmanı Prof. Unutmaz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, yeni bir tedavi yönteminin müjdesini verdi.

Unutmaz, “Covid’e karşı, uzun süredir üstünde çalıştığımız, heyecan verici yeni bir tedavi yöntemi geliştirdik. Bunun özelliği, tüm korona varyantlarına karşı, hatta gelecekte olabilecek olanlar da dahil, etkili olabilmesi. Çok yakında ön basımı yayınladıktan sonra detayları paylaşacağım” ifadelerini kullandı.

“Omicron birçok ülkede zirve yapacak”

Prof. Unutmaz Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada da, pandeminin bitişine dair tahminini şöyle anlattı:

“Delta ile birlikte bile pandeminin sonlarına yaklaşmıştık. Omicron bu durumu hem geciktirdi hem hızlandırdı. Dünyada inanılmaz bir şekilde yayılıyor. Birkaç aya kadar birçok ülkede zirve yapacak. Çünkü enfekte edecek kimse kalmayacak. Hem aşılarla hem de enfeksiyon sonucu bağışıklık kalkanı oluşacak.

Benim tahminim bahara doğru azalmaya başlaması yaza kadar da pandeminin bir şekilde bitmesi. Ama bu şu demek değil, Koronavirüs her zaman bizimle olacak. Virüsle yaşamayı öğrenmemiz gerekecek. Belki her yıl enfekte olacağız soğuk algınlığı gibi hafif olacak. Çok yeni bir varyant çıkarsa ona karşı özel bir aşı gerekebilir.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.