Gıda Hattı

ABD’de test edilen korona virüs aşısından iyi haber! Son aşamaya geçiliyor…

15 Temmuz 2020, 11:09
Paylaş
ABD’de test edilen korona virüs aşısından iyi haber! Son aşamaya geçiliyor…

ABD’li devlet bilim insanları ve biyoteknoloji firması Moderna’nın geliştirdiği korona virüs aşısının güvenli olduğu ve denenen kişilerde istenen bağışıklık tepkisini oluşturduğu açıklandı. Normalleşme ile birlikte vaka sayılarının arttığı bu dönemde, olumlu aşı haberlerinin gelmesi büyük heyecan uyandırdı…

Araştırmadan elde edilen sonuçlar prestijli bir dergi olan New England Journal of Medicine’da  yayınlandı. Araştırmadaki 45 katılımcının aşı sayesinde virüse karşı antikor geliştirdiği bildirildi.

Aşının insan denemelerinin son aşamasının ise 27 Temmuz’da başlayacağı bildirildi.

Son aşamada ne test edilecek?

3. Faz aşamalarına ABD’den 30.000 kişi katılacak. Katılanların yarısında 100 mikrogram doz seviyesinde aşı verilecek, diğer yarısına ise plasebo (etkisi olmayan bir madde) verilecek.

Bu aşamada aşının SARS-CoV-2 virüsü enfeksiyonunu önleyip önlemediği ve güvenli olup olmadığı test edilecek. Aynı zamanda, aşının enfekte olan kişilerde hastalığın ilerlemesini engelleyip engellemediğine de bakılacak.

Kişilerde belirtiler görülür ancak hastalık ağırlaşmazsa, aşının yine başarılı olduğu kabul edilecek. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi’ne ait clinicaltrials.gov adresine göre bu denemeler 27 Ekim’e kadar sürecek.

Dünyadaki diğer aşı çalışmaları hangi aşamada?

COVID-19 pandemisi nedeniyle dünya genelinde bugün (15 Temmuz 2020) itibariyle 13,2 kişi hastalandı, 570.000 kişi ise yaşamını yitirdi. Dünyanın birçok yerinde aşı çalışmaları zamana karşı yarış şeklinde devam ediyor…

Moderna’nın şu anda orta aşamada olan aşı çalışması, küresel aşı yarışında lider konumda bulunuyor.

Çin’in SinoVac isimli aşısının ise 2. Faz’da olduğu biliniyor.

Rus haber ajansı TASS’ın geçtiğimiz pazar günü yaptığı açıklamaya göre, Rus araştırmacılar aşının klinik deneylerini tamamladı. Ancak bu konuda herhangi bir veri paylaşılmadı.

İngiltere’de kişi başına maliyeti 3 sterlin (26 TL) olan yeni tip koronavirüs (COVID-19) aşı adayının, insanlar üzerinde denemelerinin başlayacağı duyurulmuştu.

Bilim insanları, piyasaya sürülen ilk aşının en etkili aşı olmayabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Aşı olanlarda, gerçek hastalardan daha fazla antikor üretildi

Moderna daha önce aşı çalışmasının ilk aşamasının geçici sonuçlarını Mayıs ayında paylaşmıştı. O dönemde aşının 8 hastada bağışıklık tepkisini tetiklediği bildirilmiş, ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıkları Enstitüsü direktörü Anthony Fauci bu sonuçları “ümit verici” olarak değerlendirmişti.

Ancak bilim camiasındaki bazı uzmanlar, araştırmanın hakem onaylı bir dergide yayınlandıktan sonra değerlendirilmesi gerektiğini ifade etmişti.

Yeni yayınlanan araştırmaya göre 45 kişilik katılımcı grubu, her biri 15 kişilik 3 gruba ayrıldı. Gruplara 25, 100 ve 250 mikrogramlık aşı dozları verildi. 28 gün sonra aynı doz 2. kez verildi. İlk turun sonunda antikor seviyelerinin yüksek dozlarda daha fazla olduğu belirlendi.

İkinci turun sonunda ise katılımcıların antikor seviyesi, COVID-19 olarak kendi antikorlarını geliştiren hastalarındakinden daha yüksekti.

Katılımcıların yarısından fazlasında hafif ve orta şiddette yan etkiler görüldü. Yorgunluk, üşüme, baş ağrısı, vücut ağrısı ve iğnenin yapıldığı bölgede ağrı gibi yan etkiler kaydedildi. Aşı konusunda bunlar normal kabul ediliyor.

Yeni bir aşı teknolojisi!

Moderna tarafından geliştirilen aşı, RNA formunda genetik materyal kullanan yeni bir aşı sınıfına ait. Bunun amacı, bağışıklık tepkisini tetikleyebilmek amacıyla virüsün diken şeklindeki proteinlerini insan vücudunda üretmek için gerekli bilgiyi sağlamak. Diken proteinleri, virüsün insan vücudunu enfekte etmek için kullandığı bir araç, bu protein kendi başına zararlı değil.

Daha önce bu yeni aşı teknolojisi hakkında biz de bir habere yer vermiştik. Daha çok bilgi almak isterseniz buradan yazımıza gidebilirsiniz.

Bu teknolojinin avantajı, laboratuvarda viral proteinlerin üretilmesi ve aylarca süren standardizasyon süreci ihtiyacını ortadan kaldırarak büyük ölçekte üretimi hızlandırmaya yardımcı olması.

Daha önce bu teknolojiye dayanan hiçbir aşı onaylanmadı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.