AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

ABD’de okul çağındaki çocuklara yaz dönemi beslenme yardımı geliyor

ABD’de okul çağındaki çocuklara yaz dönemi beslenme yardımı geliyor
17 Şubat 2016, 11:30

Açlık ve yetersiz beslenmenin çocukların eğitimine olan olumsuz etkilerin farkında olan ABD Başkanı Barack Obama, yardıma ihtiyaç duyan ailelere gereken gıdaları sağlamak için mevcut programları genişletmeyi önerdi.

obama-gidahattiGeçtiğimiz hafta başında yayınlanan 2017 mali yılı bütçesinde Başkan Obama gelecek on yıl içerisinde okulların tatile girdiği yaz aylarında çocukların yeterli oranda beslenebilmelerini garantileyecek kalıcı bir ulusal programın kurulması için 12,2 milyar dolar istedi.

ABD Tarım Bakanlığı istenilen bütçe için konu hakkında mevcut pilot programlarının çocukluk çağında yetersiz beslenmeyle başarılı bir şekilde mücadele edişini sebep olarak öne sürdü. Bedava yemek dağıtımlarının çocukların odaklanmalarını sağlayarak akademik başarılarını yükselttiği sonucunu gösteren araştırmaları destekleyen birçok grup, öneriyi desteklediklerini açıkladı.

Başkan Obama’nın sağlıklı gıdaların sunulmasıyla sağlıklı sonuçlara ulaşılacağını anladığını belirten Gıda ve Çevre Programı Direktörü Ricardo Salvador, atılan adımın olumlu yönde olduğunu belirtti. okul-yemek-gida-cocuk-gidahattiABD Başkanı’nın yaz beslenme programlarını kalıcı kılma faaliyetlerini de destekleyen Salvadora göre bu sayede birçok çocuğun beslenme sorunlarının önüne geçileceğine inandığını sözlerine ekledi.

Yaşlılar ve çocuklar için beslenme programları iyileştiriliyor

Yeni bütçe ile okullar da daha yüksek beslenme standartlarına ulaşabilecek. Bu amaçla okullara 35 milyon dolar değerinde mutfak alet ve ekipmanları sağlanmasını öngören bütçe sayesinde eskimiş ekipmanlar yenilenebilecek.

Yeni bütçe önerisin bir diğer yanı ise her yaştan Amerikalıların faydalandığı mevcut Ek Beslenme Yardımı Programı’nı (SNAP) genişletmesi olacak. Öneri ile SNAP programına başvuruları hızlandırmak amacıyla 10 milyon dolar ve SNAP Beslenme Eğitim Merkezi’nin devamı için 12 milyon dolar ayrılması planlanıyor.

abd-devlet-yemek-yardim-yasli-gidahattiBütçe ayrıca yaşlıların kendi evlerinde sağlıklı ve kendilerine bakabilir durumda kalabilmelerini sağlamak amacıyla evlere yemek ulaştırılmasını sağlayan Toplum Yaşam Beslenme Hizmetleri İdaresi’ne de 849 milyon dolar sağlayacak.

Bir önceki yıla kıyasla yaklaşık 14 milyon dolarlık artış ise eyaletlerin 2 milyondan fazla yaşlıya 205 milyon yemek sağlanması için kullanılacak.

Son olarak yaşlı insanların diyetlerini güçlendirmek için çalışan Ek Gıda Programına ayrılan 14 milyon dolarlık bütçe 236 milyon dolarak çıkartılarak eyaletlerin daha fazla kişi yardım ulaştırabilmelerini sağlayacak.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.