Gıda Hattı

ABD’de öğrencilere aşı zorunluluğu geliyor

2 Ekim 2021, 11:36
Paylaş
ABD’de öğrencilere aşı zorunluluğu geliyor

ABD’de Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında öğrencilere aşı zorunluluğu getiren ilk eyalet California olacak.

California Valisi Gavin Newsom, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) 12 yaş ve üstü çocuklar için Covid-19 aşısına tam onay vermesinin ardından aşının öğrenciler için zorunlu olacağını duyurdu.

“Aşılar işe yarıyor”

Aşı için uygun olan tüm öğrencilerin aşı yaptırmaları gerekeceğini duyuran Newsom, "Okullarımızda zaten kızamık, kabakulak ve daha fazlası için aşı gerekiyor. Neden? Çünkü aşılar işe yarıyor. Bu, çocuklarımızı güvenli ve sağlıklı tutmakla ilgili" dedi.

California’da Hepatit B, tetanoz, kabakulak, kızamık, çocuk felci ve su çiçeği aşısı da dahil olmak üzere çeşitli aşılar öğrencilere zorunlu tutuluyor. "Bu sadece başka bir aşı" diyen Newsom, Covid-19 aşısının da şu anda 10 aşının bulunduğu ve Yasama Meclisi tarafından onlarca yıldır geliştirilmiş köklü kural ve düzenlemeleri içeren listeye katılacağını açıkladı.

FDA, 12 yaş altı için sadece acil kullanım izni verdi

FDA, şu anda sadece 16 yaş ve üstü kişiler için Pfizer/BioNTech aşısına tam onay verdi. 12 yaşından küçük çocuklar ise aşıyı acil kullanım izniyle alabilirken, aşının kullanımı konusunda kasım ayına kadar geniş çapta tam onay bekleniyor.

Hafta başında Pfizer/BioNTech, FDA'ya 5-11 yaş arası çocuklara yetişkinlerde kullanılan dozun üçte biri oranında verilmesi için onay istemişti.

California’da 12 yaşın altındaki çocuklar için Covid-19 aşısı için FDA tam onay verdikten sonra, ebeveynlerin çocuklarını aşılatmak için bir sonraki okul döneminin başına kadar süreleri olacak. Aşı olmayan çocukların yüz yüze derslere katılmasına izin verilmeyecek.

Söz konusu aşı zorunluluğunun yürürlüğe girmesi ile okul çalışanlarına şu anda sunulan düzenli olarak Covid-19 testi olma seçeneğini de geçerli olmaması bekleniyor.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.