Gıda Hattı

ABD’de aşılanmış kişiler, kapalı alanlarda yeniden maske takacak

28 Temmuz 2021, 08:30
Paylaş
ABD’de aşılanmış kişiler, kapalı alanlarda yeniden maske takacak
ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tamamen aşılanmış kişilere halka açık kapalı alanlarda yeniden maske kullanmalarını tavsiye etti.

Covid-19 salgınında Delta mutasyonu ve artan vakaların ardından ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tamamen aşılanmış kişilere halka açık kapalı alanlarda yeniden maske kullanmalarını tavsiye etti. Biden yönetimi de, federal çalışanlara aşı zorunluluğunu değerlendiriyor.

Mayıs ayında Covid-19'a karşı tamamen aşılanan kişilerin, özel durumlar haricinde iç ve dış mekanlarda maske ve sosyal mesafe kuralını uygulamasına gerek olmadığını açıklayan ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), yeni bir tavsiye kararı aldı.

Aşılanmış kişilere yönelik kılavuz güncellendi

Covid-19’un Delta mutasyonu nedeni ile artan vakaların ardından, aşılanmış kişilere yönelik maske kullanım kılavuzunu güncelleyen CDC, tamamen aşılanmış ABD’lilere Delta mutasyonunun yüksek olduğu ve hızla yayıldığı bölgelerde halka açık kapalı alanlarda yeniden maske takmasını tavsiye etti.

“Önemli ve yüksek bulaşma olan bölgelerde, CDC Delta'nın yayılmasını önlemek ve diğerlerini korumaya yardımcı olmak için tamamen aşılanmış kişilerin halka açık kapalı ortamlarda maske takmasını tavsiye ediyor" ifadelerini kullanan kurum, ABD eyaletlerinin yüzde 63'ünün Delta mutasyonun yüksek bulaşma oranlarına sahip olduğunu kaydetti.

Öğrenci ve öğretmenlere de maske kullanım tavsiyesi

Anaokulundan 12. sınıfa kadar tüm öğrenci ve öğretmenlerin aşı durumlarından bağımsız olarak maske takmalarını da tavsiye eden CDC, çocukların sonbaharda uygun önlemler altında tam zamanlı ve yüz yüze eğitime dönmeleri gerektiğini aktardı.

CDC 13 Mayıs'ta maske kılavuzunu güncellediğinde, Delta mutasyonu ülkede tespit edilen vakaların yüzde 1’ini oluştururken, şu anda tespit edilen vakaların en az yüzde 83'ünü oluşturduğu bildirildi.

Biden yönetimi, federal çalışanlara aşı zorunluluğunu değerlendiriyor

Bu arada CDC’nin maske tavsiyesi ardından bir açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden, son derece bulaşıcı olan Delta mutasyonunun yayılmaya devam etmesi nedeni ile federal çalışanlara aşı zorunluluğunun getirilip getirilmeyeceğini değerlendirdiklerini ifade etti. Bir gazetecinin federal çalışanlara aşı zorunluluğu getirip getirilmeyeceği sorusuna Biden, “Bu, şu anda değerlendiriliyor” cevabını verdi.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.