Gıda Hattı

ABD'de akıl almaz reklam: “Aşı olmayın”

22 Eylül 2021, 18:20
Paylaş
ABD'de akıl almaz reklam: “Aşı olmayın”
ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinde ortaya çıkan bir kamyon kısa sürede viral oldu. Charlotte şehir merkezinde gezindi. Kamyon kısa bir süre içerisinde herkesin ilgisini çekti. “Willmore cenaze evi” reklamını yapan kamyon “aşı olmayın” sloganını kullandı ve ironik bir şekilde aşılamanın önemi ile ilgili olarak mesaj verdi.

Koronavirüs salgını hızlı bir şekilde seyrini sürdürürken yaklaşık 700.000 kişinin hayatını yitirdiği Amerika Birleşik Devletleri'nde ilginç bir kamyon dikkatleri çekti. Bu bir reklam kampanyasıydı. Ancak herkes büyük bir şok yaşadı.

Willmore cenaze evi siyah kamyon reklamı yaptı ve şehir merkezinde futbol taraftarlarına “aşı olmayın” mesajı verdi. Bu durum pek çok işveren ve halk sağlığı yetkilisine para ve ücretsiz yiyeceklerden VIP ve Super bowl biletlere kadar her şeyi kullanarak daha fazla insanı aşı olması konusunda uyarıyor. Tamamen aşılanmış olanlar toplam ABD nüfusunun %54.7 oluştururken önemli reklam şirketleri tarafından konu ile ilgili çalışmalar başlatıldı.

CNN’de yer alan habere göre BooneOakley reklam ajansı farklı bir yöntem denedi ve geleneksel pazarlama stratejilerini terk ederek aşı konusunda farklı açıdan meselelere çözüm aramaya başladı.

Geleneksel tarz etkisini kaybetti

Ajans direktöründen açıklama geldi. CNN'e vermiş olduğu açıklamada aslında Willmore cenaze evi gerçek değil. Geleneksel reklamcılığın işe yaramadığını düşünerek “aşı yap veya aşı olun” gibi mesajların etkili olmadığını gördük. Bunu gördükten sonra da farklı bir bakış açısından yararlanarak farklı bir reklam kampanyası düzenlemek istedik. Kamyonetin üzerindeki web sitesini ziyaret eden pek çok kişi covid-19 aşılarının yapıldığı acil tıbbi bakım tesisine yönlendiriyor.

Kuzey Carolina’nın aşılama oranları düşük. Hatta ülke ortalamasının gerisinde. Eyalet nüfusunda kabaca %48,8 oranında tam aşılanma sağlanabildi. İnsanların ilgisini çekmek için böyle bir reklam panosu hazırladık ve ne kadar insan aşılanırsa bizim için o kadar büyük bir başarı oluşacağını düşündük dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.