AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Abdallık Geleneği'nin son büyük temsilcisi "Neşet Ertaş"

Abdallık Geleneği'nin son büyük temsilcisi "Neşet Ertaş"
25 Eylül 2018, 08:00

Takvim yaprakları 25 Eylül 2012'yi gösterirken kaybettik büyük Ozan Neşet Ertaş'ı... Türk Edebiyatının en büyük isimlerinden Yaşar Kemal'in deyimiyle "Bozkırın Tezenesi", "Abdallık Geleneği"nin son temsilci ozan Neşet Ertaş kansere yenik düştü altı yıl önce...

"Ah yalan dünyada, yalan dünyada, yalandan yüzüme gülen dünyada"

Bu eşsizi dizelerin sahibi Neşet Ertaş Kırşehir'in Çiçekdağı köyünde açtı gözlerini dünyaya... Babası da bağlama ustasıydı... Belki ondan almıştı bu yeteneği... 12 yaşında annesi Döne Hanım veda etti yaşama.

Babası Muharrem Ertaş, Yozgat'ın Kırıksoku Köyünden Arzu isminde bir kadınla evlenince bir süre bu köyde yaşadıktan sonra Yozgat'ın Yerköy ilçesine yerleştiler..

Ertaş, ilkokula gittiği yıllarda önce keman, sonra da bağlama çalmayı öğrenir. Babası Muharrem Ertaş ile birlikte yörenin düğünlerinde sazı ile türküler söylemeye başlar

Ertaş, yıllar sonra etkilendiği tek kişinin babası Muharrem Ertaş olduğunu söyler. Bu durumu şu şekilde ifade eder; "Babamla ben aynı ruhun insanlarıyız."..

Neşet Ertaş, Kırşehir ve ardından 2 yıl da Kırıkkale'de bulunduktan sonra 1957 yılının sonunda İstanbul'a gelerek Şen Çalar Plak'ta ilk plağını Neden Garip Garip Ötersin Bülbül adı ile babası Muharrem Ertaş'a ait bir türküyle çıkarır.

Halk tarafından çok beğenilen bu plağı diğer plak, kaset ve halk konserleri takip eder.

2 yıl İstanbul'da çalıştıktan sonra Neşet Ertaş Ankara'ya yerleşir ve sahne hayatına burada devam eder. 1962'de İzmir Narlıdere'de askerliğini yapar.

Askerliğini yaptıktan sonra Ankara'da çalıştığı gazinoda Leyla isminde bir kızla tanışır ve hemen evlenir. Babası Muharrem Ertaş, Neşet'in bu evliliğine şiddetle karşı çıkar.

Bu olaylardan sonra Neşet Ertaş ve Muharrem Ertaş uzun yıllar konuşmazlar.

Neşet Ertaş ve Leyla Ertaş'ın bu evlilikten Döne, Canan adında iki kız ve Hüseyin adında bir erkek çocukları olur. 7 yıl evli kaldıktan sonra 1970'lerin başlarında ayrılırlar.

1978 yılında alkol ve sigara kullanımından dolayı parmaklarından felç geçirir ve işsiz kalır.

Kardeşinin daveti üzerine Almanya'ya gider. Tedavi olur. Çocuklarının eğitimi ve sanatsal çalışmalarından dolayı uzun bir süre Almanya'da kalan sanatçı, 2000 yılında İstanbul'da verdiği konserle sahne hayatına geri döner.

HALK HUZURUNUDA GERÇEK BİR EFSANE 

Demirel zamanında kendisine sunulan 'devlet sanatçılığı' unvanını geri çevirir. Bunun nedenini ise şöyle aktaracaktır daha sonraki yıllarda; "O dönem Süleyman Demirel cumhurbaşkanıydı. Devlet sanatçılığı bana teklif edildi. Ben, 'hepimiz bu devletin sanatçısıyız, ayrıca bir devlet sanatçısı sıfatı bana ayrımcılık geliyor' diyerek teklifi kabul etmedim. Ben halkın sanatçısı olarak kalırsam benim için en büyük mutluluk bu. Şimdiye kadar devletten bir kuruş almadım, bir tek TBMM tarafından üstün hizmet ödülünü kabul ettim. Onu da bu kültüre hizmet eden ecdadımız adına aldım."

Bu tavrı halkın huzurun O'nu gerçek bir efsane hali getirir..

VE KANSER AĞLARINI ÖRMÜŞTÜR...

25 Eylül 2012 tarihinde İzmir'de tedavi gördüğü hastanede ileri evrede prostat kanseri nedeniyle yitirdik büyük sanatçı Neşet Ertaş'ı...  Muharrem Ertaş'ın yanında yatmaktadır Kırşehir'de...

Mezar taşında ise ;

''Sakin ol ha, insanoğlu. İncitme canı, her can bir kalp, Hakk'a bağlı. İncitme canı, incitme.'' yazılıdır.

YAŞAYAN İNSAN HAZİNESİ

Unesco Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında yapılan ulusal envanterlerden "Yaşayan İnsan Hazineleri Türkiye Ulusal Envanteri"ne alınarak yaşayan insan hazinesi kabul edilen Ertaş, 25 Nisan 2011 tarihinde İTÜ Devlet konservatuvarı tarafından fahri doktora ödülüne layık görülmüş, bağlamadaki tavrı ve türküleri konservatuvarlarda ders olarak okutulmuştur.

VE BİR İLK DAHA...

Dünyada robot heykeli yapılmış ilk saz sanatçısıdır. Android heykeli dünyaca ünlü heykel sanatçısı Adil Çelik tarafından yapılmış, Kırşehir Neşet Ertaş Gönül Sultanları Kültür Evi'nde yerini almıştır.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.