AramaArama
Gıda Hattı

ABD yönetimi, Covid-19’un peşini bırakmıyor!

27 Mayıs 2021, 13:07
Paylaş
ABD yönetimi, Covid-19’un peşini bırakmıyor!

DSÖ’nün Covid-19’un ortaya çıkışına ilişkin raporu yetersiz bulunurken, ABD Başkanı Joe Biden’dan yeni bir adım geldi. Biden, Covid-19’un kökeni konusunda ikiye bölünen istihbarat servislerine, soruşturmayı derinleştirme talimatı verdi. İstihbaratçılar, 90 gün içinde yeni bir rapor hazırlayacak. ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü ise, “Covid-19’un kesin kökeni şu anda bilinmemektedir” açıklaması yaptı, üzerinde durulan en olası iki senaryoyu açıkladı.

ABD Başkanı Joe Biden, istihbarat servislerine korona virüsün kökenini araştırmaya yönelik yürütülen çalışmaları "iki katına çıkarma" emri verdi.

İstihbaratçılar, Covid-19’un kaynağı konusunda ikiye bölünmüş durumda

ABD istihbarat servislerinin virüsün laboratuvar kazası sonucu mu yoksa enfekte bir hayvanla insan temasından mı kaynaklandığı konusunda ikiye bölündüğünü söyleyen Biden, birimlere 90 gün içinde yeni bir rapor hazırlamaları yönünde talimat verdi. Biden, ABD istihbarat topluluğunun çoğunluğunun bu iki senaryo etrafında birleştiğini ancak "birinin diğerinden daha muhtemel olduğu yönünde yeterli bilgi olmadığını" ifade etti.

İki birimin virüsün kaynağı konusunda hayvan bağı ihtimaline yoğunlaştığını, birinin ise laboratuvar teorisine eğilim gösterdiğini kaydeden Biden, çoğunluğun "birinin diğerinden daha muhtemel olduğu yönünde yeterli veri olmadığı" görüşünde birleştiğini vurguladı. Bu kapsamda yeni bir rapor hazırlanması talimatını veren Biden, "ABD, Çin'e tam, şeffaf, kanıta dayalı uluslararası bir soruşturmaya katılması ve tüm ilgili veri ve kanıtlara erişim sağlanması amacıyla baskı yapılması için dünya çapında benzer düşünen ortaklarla birlikte çalışmaya devam edecek" dedi.

ABD istihbarat topluluğu, 17 Amerikan istihbarat servisinden oluşuyor.

Trump ve Pompeo ne demişti?

ABD’nin bir önceki Başkanı Donald Trump ve eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yürütülen çalışmalarda virüsün Çin'deki bir laboratuvardan kaza sonucu ortaya çıkmış olabileceğine dair kanıtlar olduğunu ifade etmişti. Ancak kanıtlar kamuoyu ile paylaşılmamıştı. Pekin yönetimi ise söz konusu iddiaları reddetmişti.

Biden'ın açıklamasının ardından Çin'in Washington Büyükelçiliği, Covid-19'un kökenine yönelik çalışmaların "siyasallaştırılmasına" karşı uyarıda bulundu. Büyükelçiliğin internet sitesinden yapılan ve Biden'ın sözlerinden doğrudan bahsedilmeyen açıklamada, karalama kampanyalarının ve "laboratuvar sızıntısı" komplo teorisinin yeniden gün yüzüne çıktığı ifade edildi.

DSÖ heyetinin Covid-19’un kaynağına ilişkin Çin’deki araştırmalarının ardından hazırladığı rapor, ABD’nin de aralarında olduğu 14 ülkeden tepki çekmişti.

Ulusal İstihbarat Direktörlüğü, en olası iki senaryoyu açıkladı

ABD Başkan Biden’ın istihbarat servislerine korona virüsün kökenini araştırmaya yönelik yürütülen çalışmaları “iki katına çıkarma” ve 90 gün içinde yeni bir rapor hazırlama talimatı vermesinin ardından Ulusal İstihbarat Direktörlüğü’nden (DNI), “Covid-19’un kesin kökeni şu anda bilinmemektedir” açıklaması geldi.

En olası iki senaryonun patojenin ya hayvan geçişi yoluyla doğal olarak ya da bir laboratuvar sızıntısının sonucu ortaya çıkması olduğu vurgulanan açıklamada, daha fazla kanıt olmadan hangi senaryonun daha olası olduğunu belirlemenin zor olduğu belirtilerek, “ABD İstihbarat Topluluğu, Covid-19 virüsünün ilk olarak nerede, ne zaman veya nasıl bulaştığını bilmiyor, ancak iki olası senaryo etrafında birleşti” dedi.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.