Gıda Hattı

ABD ve Çin’den iklim değişikliği ile mücadelede umut veren anlaşma!

11 Kasım 2021, 13:41
Paylaş
ABD ve Çin’den iklim değişikliği ile mücadelede umut veren anlaşma!

Dünyada en fazla karbondioksit salınımında bulunan ülkelerden ABD ve Çin, Glasgow'daki COP26 İklim Zirvesi'nde, iklim değişikliği ile mücadelede işbirliği sağlamak üzere anlaşmaya varıldığını duyurdu. İki ülke; metan emisyonlarının azaltılması, ormanların koruması, kömür kullanımının aşamalı olarak durdurulması gibi iklim değişikliğiyle mücadelede işbirliklerinin hızlandırılması taahhüdünde bulundu.

Taraflar arasındaki anlaşma, ABD iklim elçisi John Kerry ve Çin'li mevkidaşı Xie Zhenhua tarafından İskoçya'nın Glasgow kentindeki BM İklim Değişikliği Konferansında (COP26) duyuruldu.

“Farklılıktan çok anlaşma var”

Anlaşma kapsamında, Paris Anlaşması'nda belirlenen 1.5 derecelik sıcaklık hedefine ulaşmak için "birlikte çalışma konusundaki kesin taahhütlerini hatırlayacak" olan ABD ve Çin, bu hedefe ulaşmak için kalan "önemli boşluğun" kapatılması gerektiği konusunda mutabık kaldılar.

"Çin ile ABD arasında farklılıktan daha çok anlaşma var" diyen Çin'in üst düzey iklim müzakerecisi Xie Zhenhua, anlaşmanın Çin'in emisyon azaltma hedeflerini güçlendirdiğini ve metan kullanımı konusunda ulusal bir plan geliştirmesine olanak sağlayacağını söyledi. Her iki ülkenin işbirliğini hazırlamak amacıyla son 10 ayda 30 sanal toplantı düzenlediğini de hatırlatan Xie, "Her iki taraf da başarılı bir mücadele sağlamak, hem iddialı hem de dengeli bir sonucu kolaylaştırmak için ortaklaşa ve diğer taraflarla birlikte çalışacak." dedi.

“İklim krizi konusunda tek yolumuz işbirliği”

ABD iklim elçisi John Kerry, "ABD ve Çin'in farklılık konusunda hiçbir sıkıntısı yok, ancak iklim krizi konusunda tek yolumuz işbirliğidir. Birlikte, azmimizi artıracak belirli unsurlar da dahil olmak üzere başarılı bir COP26 için desteğimizi belirledik. Şu anda her adım önemli ve önümüzde uzun bir yolculuk var." dedi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Çin ile ABD arasındaki anlaşma üzerine Twitter'da yayınladığı mesajda, "İklim kriziyle mücadele uluslararası işbirliği ve dayanışma gerektiriyor ve bu doğru yönde atılmış önemli bir adım" ifadelerinde bulundu.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.