Gıda Hattı

ABD ve Çin Arasında, 14 Ticaret Anlaşması İmzalandı

13 Aralık 2007, 10:41
Paylaş

Çin-ABD Ortak Ticaret Komitesi Toplantısı Pekin’de başladı. Toplantıda, iki taraf arasında turizm, ticaret, tıbbi cihazlar, gıda ve yem güvenliği, alkol ve tütün, biyolojik yakıt ve biyolojik enerji, tarım teknolojisi, AIDS'le mücadele, çevre koruma teknolojisi ve finans denetimi konularında 14 anlaşma ve memorandum imzalandı.

Çin Başbakan Yardımcısı Vu Yi, toplantıda yaptığı konuşmada, iki ülkenin ekonomik ve ticari gelişmede karşılaştığı sorunlara uygun çözümler getirmeye hazır olduklarını belirterek, Çin’in bu yıl, ABD’nin üçüncü büyük ihracat pazarı haline gelmesinin beklendiğini ifade etti.

Vu Yi, iki ülke arasında ekonomik ve ticari konularda yaşanan anlaşmazlıklardan bahsederken, “Bazı uyumsuz notalar dinlediklerini” söyledi. Vu, ekonomik ve ticari sorunları siyasileştirme eğiliminin sürdüğünü ve Çin mallarının kalitesi ile gıda güvenliği sorununun abartıldığını savunarak, bunların Çin mallarının itibarını ve ülkenin imajını ciddi şekilde zedelediğini kaydetti.

ABD Ticaret Bakanı Carlos Gutierrez de, iki ülke arasındaki ticaret açığını kapatmanın en iyi yolunun ithalatı azaltmak olmadığı görüşünü dile getirerek, “Korumacılıktan beraberce kaçınmalıyız” diye konuştu.

Çin makamlarının verilerine göre, Çin ve ABD arasındaki ticaret hacmi 2006 yılında 262.68 milyar dolara ulaştı. Çin’in ABD'den yaptığı ithalatda 57 milyar doları geçti. Geçen Kasım ayına kadar ABD, Çin'de 55.4 milyar dolarlık yatırım yaparken, 54 bin şirket kurdu. Çin'in ABD'deki yatırımı ise 3 milyar dolara yaklaştı. Çin ve ABD arasındaki ekonomik ve ticari anlaşmazlıkların tartışıldığı en önemli ikili mekanizmalardan biri olan Çin-ABD Ortak Ticaret Komitesi, 1983 yılında oluşturuldu.

Çin-ABD Stratejik Ekonomi Diyaloğu

Öte yandan 3. Çin-ABD Stratejik Ekonomi Diyaloğu da yarın Pekin’de başlayacak.ABD Maliye Bakanı Henry Paulson iki gün sürecek 3. Çin-ABD Stratejik Ekonomi Diyaloğu’na katılmak üzere dün Pekin’e geldi. Aralık 2006’dan bu yana Çin ile ABD arasında iki kez stratejik ekonomi diyaloğu düzenlendi.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komitesi Başkanı Ma Kai, 3. Çin-ABD Stratejik Ekonomik Diyaloğu ile ilgili olarak, “Çin ve ABD’nin, kömür kullanımında verimliliğin yükseltilmesi ve temiz enerjinin geliştirilmesi alanında güçlü gelişme potansiyeline ve büyük ticari fırsatlara sahip olduklarını” söyledi ve Ma Kai, enerji alanındaki işbirliğinin, Çin-ABD ekonomik ve ticari işbirliğinin yeni genişleme noktası haline gelebileceğini belirtti.

Ma, iki ülkenin, enerji verimi alanındaki işbirliğini bir an önce başlatmaları, biyolojik enerji işbirliğini aktif olarak geliştirmeleri ve enerji işbirliğinin geleceği için kapsamlı planlar yapmaları önerisinde bulundu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.