AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

ABD Tarım Bakanlığı Raporu: Suudi Arabistan’a gıda ihracatı geriledi!

ABD Tarım Bakanlığı Raporu: Suudi Arabistan’a gıda ihracatı geriledi!
15 Haziran 2021, 22:02

ABD Tarım Bakanlığı (United States Department of Agriculture, USDA) tarafından yayınlanan periyodik raporlarda, Suudi Arabistan’a yapılan gıda ihracatının gerilediği ifade edildi.

8 Haziran 2021 tarihinde kamuoyu ile paylaşılan raporda; ABD’nin Suudi Arabistan’a yaptığı tüketici odaklı gıda ürünlerinin 2020 yılında, 2019’a göre %5’lik düşüşle 560 milyon dolara gerilediği ifade edildi.

Ticaret hacmindeki düşüşün nedeni olarak COVID-19 salgınının ortaya çıkmasını takiben, özellikle ilk haftalardaki hava kargosu sevkiyatlarında yaşanan aksaklıklar gösterildi.

| TGDF, 2020 Dış Ticaret Verileri Raporu'nu yayınladı! |

ABD'nin Suudi Arabistan'a ihracat potansiyeli yüksek

Raporda, şu ifadelere yer verildi:

2020 yılındaki toplam ambalajlı gıda perakende satış hacminin yaklaşık 21 milyar dolar olduğu düşünülmektedir.

2020 yılında ABD tarım ürünleri ihracatının yüzde 7 düşerek 1,23 milyar dolara gerilemesinin sebebi olarak COVID-19 gösterilse de; Ocak – Mart 2021 dönemi ABD Gümrük verileri, önceki yılın aynı dönemine kıyasla ABD tarımsal ürün ihracatı hacminde %23’lük bir artış olduğunu göstermektedir.

Riyad’daki ABD Tarım Bakanlığı Ofisi, 2021 yılında gıda hizmet sektörünün normal çalışma koşullarına dönmesi ve perakende sektöründeki genişleme nedeniyle, ABD’nin yüksek katma değerli gıda ürünlerinin Suudi Arabistan’a ihracatına önemli bir artış beklemektedir.

ABD gıda ürünleri bölgede kaliteli ürünler olarak görülmektedir. Aynı zamanda geleneksel perakende satış noktalarında ve yeni eve paket servis uygulamalarında pazar payı kazanmak için iyi konumlandırılmıştır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.