Gıda Hattı

ABD, tam aşılanan yolculara sınırlarını açıyor!

21 Eylül 2021, 12:34
Paylaş
ABD, tam aşılanan yolculara sınırlarını açıyor!

ABD’de Covid-19 salgını nedeniyle Ocak 2020'den bu yana uygulanan seyahat kısıtlamasının, Covid-19’a karşı tamamen aşılanmış yolcular için Kasım ayından itibaren kaldırılacağı bildirildi.

Halen son 14 gün içerisinde İngiltere, Schengen ülkeleri, İrlanda, Çin, Hindistan, Güney Afrika, İran ve Brezilya’da bulunmuş olan yabancıların ülkeye girişine izin vermeyen ABD, seyahat kısıtlamalarını gevşeterek İngiltere, AB ve diğer ülkelerden gelen yolculara sınırlarını yeniden açmaya hazırlanıyor.

Açıklama Beyaz Saray’dan geldi

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, Kasım ayından itibaren yabancı yolcuların aşılarının tam olması, test ve temas takibine tabi tutulmaları halinde ABD'ye uçmalarına izin verileceği ifade edildi. Yetkililer, 18 yaşından büyük yolcuların en az iki doz Covid-19 aşısı olmaları gerektiğini belirtirken, henüz aşılanmaya uygun olmayan çocuklar da dahil olmak üzere aşı politikasında bazı istisnalar olacağını aktardı.

Kasım ayında uygulanacak olan yeni seyahat uygulaması ise karayoluyla Meksika veya Kanada’dan gelen yolcular için geçerli olmayacak.

Trump başlatmıştı

ABD’nin uyguladığı seyahat kısıtlamaları, ilk olarak Ocak 2020’de dönemin Başkanı Donald Trump tarafından Çin’den gelen yolcular için uygulanmaya başlanmış, sonraki tarihlerde diğer ülkelere için de yürürlüğe konulmuştu.

Nisan ayında Hindistan’a yeni seyahat kısıtlamaları getirerek, ABD vatandaşı olmayanların çoğunun ABD’ye girmesini engelleyen Başkan Joe Biden ayrıca, Ocak 2021’de Trump’ın Avrupa ülkeleri üzerindeki kısıtlamaları kaldırma planını da iptal etmişti.

ABD'de havayolu şirketleri 2020 yılının başından bu yana uygulanan kısıtlamaların yaz sezonunda kaldırılması için Beyaz Saray’a uzun süre baskı yapmış ancak başarılı olamamıştı. Beyaz Saray, kısıtlamalara devam edilmesine gerekçe olarak Temmuz ayında son derece bulaşıcı Delta mutasyonunun ortaya çıkması ve buna bağlı olarak ABD genelinde artış gösteren Covid-19 vaka sayılarını göstermişti. O tarihten bu yana ABD'de ülke genelindeki Covid-19 vakalarının yedi günlük ortalamasında iki kattan fazla artış görüldü.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.