Gıda Hattı

ABD Paris anlaşmasına yeniden taraf olacak

16 Aralık 2020, 10:00
Paylaş
ABD Paris anlaşmasına yeniden taraf olacak

ABD, dünyanın büyük ekonomilerinin katılacağı iklim zirvesini önümüzdeki yılın başlarında düzenleyerek Paris anlaşmasına yeniden taraf olacak.

ABD'nin yeni Başkanı Joe Biden, görevdeki ilk 100 günü içerisinde önemli adımlar atmayı planlıyor. Bunlardan biri de dünyanın büyük ekonomilerinin katılacağı bir iklim zirvesi düzenlemek. ABD'nin Paris anlaşmasına yeniden katılmasının önünü açacak etkinliğin uluslararası iklim hareketini canlandıracağı düşünülüyor.

Geçtiğimiz günlerde 75 ülke, anlaşmanın 5'inci yılı törenlerinde Birleşmiş Milletler, İngiltere ve Fransa'nın ortaklaşa ev sahipliği yaptığı bir zirvede buluşmuştu. Trump yönetiminin çekilmesi nedeniyle ABD'nin katılmadığı zirvede Brezilya, Rusya, Endonezya gibi büyük ekonomilerin yeni taahhütlerde bulunmasının gerekliliği ortaya çıkmıştı.

Biden: "Ofisteki ilk 100 günümde elimden gelen her şeyi yapacağım!"

ABD'nin yeni Başkanı Joe Biden son açıklamasında "Ofisteki ilk 100 günümde, büyük ekonomilerin liderlerini bir araya getirecek bir iklim zirvesi düzenlemek de dahil olmak üzere, acilen elimden gelen her şeyi yapmak üzere dünyanın dört bir yanındaki meslektaşlarımla çalışmaya başlayacağım" demişti.

Biden şehirlerin, ülkelerin, işletmelerin emisyonları azaltmaya ve daha temiz bir gelecek oluşturmaya yardımcı olmak üzere yürüttükleri özverili çalışmaları daha da yukarı taşıyacaklarını; alarm çanları çalan ve yöneticilerden değişim talep eden gençler de dahil olmak üzere aktivistleri dinleyerek onlarla yakın temas içerisine gireceklerini de sözlerine eklemişti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ise gelişmeler üzerine şu sözleri söyledi: "Bu çok önemli bir işarettir. Bundan sonra ABD'nin iklim eylemleri konusunda çok etkin liderliğini bekliyoruz, zira bu ülkenin bu konuda liderliği elzemdir. ABD dünyanın en büyük ekonomisidir ve hedeflerimize ulaşabilmemiz için kesinlikle gereklidir."

Avrupa Birliği ve 188 ülke şu anda anlaşmanın tarafı konumunda. Türkiye ise Eritre, İran, Irak, Libya, Güney Sudan, Yemen'le birlikte Paris anlaşmasını imzalamış, ancak henüz yasalaştırmamış ve bu nedenle de anlaşmaya taraf olamayan ülkeler arasında yer alıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.