AramaArama
Gıda Hattı

ABD ordusunda aşı zorunlu oldu

26 Ağustos 2021, 00:37
Paylaş
ABD ordusunda aşı zorunlu oldu

ABD Savunma Bakanlığı, tüm ordu personeline Covid-19 aşısı olma zorunluluğu getirildiğini duyurdu.

Pfizer/BioNTech’in geliştirdiği Covid-19 aşısı, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından 23 Ağustos’ta 16 yaş ve üzeri kişiler için “tam onay” almıştı. FDA tarafından tam onay alan ilk aşı olan Pfizer/BioNTech aşısı, aynı zamanda dünyada da tam onay alan ilk Covid-19 aşısı olarak kayıtlara geçmişti.

Bu gelişmenin ardından ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, ordu personeline aşı zorunluluğu için çalışmalara başlandığını açıklamıştı.

Tüm ordu personeline aşı zorunlu oldu

Bakanlık tarafından yayınlanan bildiride, hizmette bulunan tüm ordu personeline Covid-19 aşısı olma zorunluluğu getirildiği duyuruldu.

Amerikan ulusunu korumak için birliklerin sağlıklı ve hazırlıklı olmasına ihtiyaç duyulduğu vurgulanan Bildiride, bazı sağlık uzmanları ve askeri önderler ile görüşmeler yapılması ve Başkan Joe Biden’ın da destek olması sonrasında zorunlu Covid-19 aşısı uygulaması kararına varıldığı bildirildi.

Personel zorunlu aşı uygulamasına yabancı değil!

Hizmetteki personelin zorunlu aşılama uygulamasına alışkın olduğu ve kritik görevler gereği aşılamanın neredeyse ABD ordusu kadar eski olduğuna vurgu yapılan bildiride, Savunma Bakanlığının bu görevi yerine getirmek için aciliyetle, profesyonellikle ve şefkatle yerine getireceği belirtildi.

Derhal başlaması planlanan zorunlu Covid-19 aşısı uygulaması ile Savunma Bakanlığının görevde bulunan ve hazırda olan tüm silahlı personeli ile Ulusal Muhafızlar’dan tamamen aşılanmamış herkes aşılanacak.

En az iki hafta önce tek dozluk aşılardan birini almış veya çift dozluk aşıların her iki dozu ile aşılanmış personel tam aşı programına sahip kabul edilecek ancak daha önce Covid-19 enfeksiyonu atlatmış personel tam aşılanmış sayılmayacak.

FDA tarafından onaylanmış aşılar kullanılacak

Uygulamada sadece FDA tarafından onaylanmış aşılar kullanılacak. Daha önceden gönüllü olarak aşılanan tam aşı programına sahip kabul edilmesi için, FDA onayı ya da Dünya Sağlık Örgütü Acil Kullanım Listesinde bulunan aşılardan birini almış olma şartı aranacak. Gönüllü olarak Covid-19 için klinik testlere katılan personel ise testler sonlanana kadar zorunlu Covid-19 aşısı uygulamasından muaf tutulacak.

Savunma Bakanlığı ayrıca, askeri personelin aşılanması ile birçok hayat kurtarılacağına değinerek, her eyaletin askeri departmanları tarafından personelin zorunlu aşılanması hakkında düzenli olarak rapor vereceğini açıkladı.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.