Gıda Hattı

ABD, kuş gribinin etkilerini atlatıyor

3 Kasım 2015, 10:15
Paylaş
ABD, kuş gribinin etkilerini atlatıyor

ABD’de ilkbahar aylarında yaşanan kuş gribi salgınlarının ardından yumurta tedarikinin normale dönmeye başladığı, itlaf edilen tavukların ise sadece %14 oranında yerine konulabildiği bildirildi.

Birleşik Yumurta Üreticileri (United Egg Producers, UEP), bu yıl ilkbaharda kuş gribi nedeniyle telef olan 35 milyon tavuk, ördek ve hindinin tekrar çoğaltılmasının 18 ayı bulabileceğini, yumurta tedarikinin ise birkaç ay sonra normalde döneceğini açıkladı.

UEP CEO’su Chad Gregory, kuş gribi salgını kaynaklı üretimdeki azalmaya bağlı olarak fiyat artışlarıyla birlikte talebin düştüğünü, talebin ancak milyonlarca düzine yumurta ithal edilerek karşılanabildiğini söyledi. Gregory, çiftliklerdeki hayvan sayıları çoğaldıkça tüm üretici ihtiyaçlarını sağlayacak noktaya yaklaştıklarının altını çizdi.

Urner Barry Publications’dan Randy Pesciotta da, gelinen noktada, 4 veya 5 milyon civarında (%14) kanatlı hayvanın tekrar çoğaltıldığı tahminini dile getirdi. Pesciotta, fiyat artışlarının etkisi ve üreticilerin yumurta alternatiflerine yönelmeleri nedeniyle tedarikçi ithalatlarının da düşüşte olduğunu kaydetti.

UEP’ye göre Sonbahar göç döneminde yeni kuş gribi vakası bildirilmedi. Ancak ticari yumurta çiftliklerinde yeni önleyici tedbirler alındı. UEP CEO’su Gregory’ye göre, kuş gribi vakaları görülen ticari yumurta çiftliklerinde ABD Tarım Bakanlığı’nın (USDA) gözettiği şartları aşan olağanüstü biyogüvenlik programları uygulamaya girdi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.