Gıda Hattı

ABD, "Kantin Yasası" Çıkarıyor

3 Aralık 2007, 18:15
Paylaş

Her üç kişiden birinin obez olduğu ABD’de okul çağındaki çocukların sağlığını korumak için dünyanın ilk “kantin yasası” hazırlanıyor. Meclisteki birçok milletvekilinden destek almasına rağmen cips ve kola firmalarınca büyük tepkiyle karşılanan yasada şu değişiklikler yaşanacak:

• İlköğretim okullarının kantinlerinde ve otomatlarında yüksek şekerli içecekler tamamen kalkacak. Yerine şişe su, meyve suyu ve düşük yağlı süt gelecek. Bu içeceklerin şişe başına kalorisinin 170’ı aşmaması gerekecek.

• Lise öğrencileri diyet kola benzeri içecekleri satın alabilecek. Spor içeceklerine de sınırlı olarak izin verilecek. Ayrıca çikolatalı süt de kantindeki yerini alacak.

• Diğer içecekler için 225 ml’sinde 66 kalori olan ürünler satılabilecek. Ancak beş yıl içinde bu limit 25 kaloriye düşürülecek,

• Kantinlerde ve otomatlarda satılan gıdaların doymuş yağ ve trans yağ oranları minimum düzeyde tutulmak zorunda olacak. İçindeki şeker oranı yüzde 35'i geçemeyecek. Tuz sınırlaması da getirilecek.

• “Sağlıklı abur cubur” olarak nitelendirilen gıdaların kalorileri ilköğretim için 18O’ı, lise öğrencileri için 200'ı geçemeyecek.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.