AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

ABD ithal gıdaların kontrolünde modernizasyona gidiyor

ABD ithal gıdaların kontrolünde modernizasyona gidiyor
8 Mart 2019, 22:40

Amerika Birleşik Devletleri'nin gıda güvenliği ile ilgili organı Gıda ve İlaç Dairesi (Food and Drug Association, FDA), bir açıklama yayınlayarak gıda güvenliğinin artırılması ve Gıda Güvenliği Modernizasyon Kanunu uygulanmasına yönelik atmayı planladığı adımları açıkladı. Açıklama, ABD'ye gıda ihraç eden ülkeleri yakından ilgilendiriyor.

Yapılan açıklamada ABD'nin toplam gıda arzının %15'i kadarını 200'den fazla yabancı ülke ve bölgeden ithal ettiği ifade ediliyor. Bu sayı 125 bin uluslararası gıda işletmesi ve çiftliği kapsıyor. Son 15 yıl içinde ithal gıdaya yönelimin arttığı belirtilen raporda ABD'nin taze sebze ihtiyacının %32'sinin, taze meyve ihtiyacının %55'inin, deniz mahsullerinin ise %94 gibi büyük bir miktarının yurt dışından geldiği vurgulandı.

Gıda ithalatı artış gösterse de; FDA, gıda sektörü ve diğer ülkelerdeki otoritelerin katkıları sayesinde gıda güvenliğinin zarar görmediğini ifade eden FDA Başkanı Scott Gottlieb, küreselleşen gıda arzı açısından bunun önemli bir gösterge olduğunu belirtti. Gıda sektörünün tüketicilerine taleplerine karşılık verme çabasının giderek daha girift tedarik zincirlerine neden olduğunu söyleyen Gottlieb; bunun sonucunda bir hammadde üreticisinin ürünlerinin çok çeşitli gıdalarda bulunabildiğini ifade etti.

Gıda Güvenliği Modernizasyon Kanunu yeni hedefler

Açıklamada, ABD'deki ithalatçılar ve bu ülkeye ürün tedarik eden ihracatçıların denetlenmesi konusunda FDA'nın yetkilerini artıran Gıda Güvenliği Modernizasyon Kanunu uygulamalarına da değinildi. Yerli ve yabancı üreticiler arasında rekabet dengesinin kurulmasının hedeflendiği belirtilen açıklamada; yeni dönemde Kanun uygulamalarının gıda güvenliğinin sağlanması konusunda daha detaylı bir yaklaşıma bürüneceği belirtildi.

Gottlieb'e göre yeni strateji dört önemli hedefe odaklanıyor: Yabancı gıda tedarik zincirlerindeki gıda güvenliği problemlerinin ürünler ABD'ye girmeden giderilmesi; güvenilir olmayan gıdaların ABD sınırlarında etkin şekilde tespiti ve reddi; güvenilir olmayan gıdaların ithal edildiğine dair duyumlar alındığında FDA'nın hızla harekete geçebilmesi ve ithal gıda güvenliği programının etkinliğinin ölçülmesi.

Açıklamanın tamamına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.