AramaArama
Gıda Hattı

ABD ile F-35 krizi derinleşiyor!

11 Haziran 2019, 09:42
Paylaş
ABD ile F-35 krizi derinleşiyor!

Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon, Türk pilotlara ABD'nin Arizona eyaletindeki Luke Hava Kuvvetleri Üssü'nde verilen eğitimin sonlandırıldığını bildirdi.

Sputnik’in haberine göre, Reuters’a konuşan Pentagon Sözcüsü Mike Andrews, Türk pilotların ABD'deki F-35 avcı uçağı eğitiminin sonlandırıldığını söyledi.

“Türk pilotlar uçuş yapmıyor”

“Bakanlık, Türk pilotların uçuş yapmadığından haberdar” diyen Andrews, “Türk politikasında bir değişiklik olmaksızın, F-35 programına katılımlarını düşürmek için müttefikimiz Türkiye'yle yakın çalışmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Türkiye'den 4 pilot eğitim alıyordu

F-35 programında dört pilot, iki eğitmen ve ayrıca eğitim alan yaklaşık 20 bakım personeli bulunuyor.

Reuters haber ajansının geçen hafta ABD'li yetkililere dayandırdığı haberinde, Ankara'nın Rusya'dan almak üzere anlaşmaya vardığı S-400 hava savunma sistemi konusunda geri adım atmadığı, bunun üzerine ABD'nin de yeni pilot eğitimlerini durdurmaya gideceği ifade edilmişti.

Washington yönetimi, S-400'ler ile F-35 yeni nesil savaş uçaklarını birbirine rakip askeri sistemler olarak kabul ediyor ve bir ülkenin bu iki teçhizata birden sahip olmasının F-35 programını riske atacağını savunuyor.

Kaynak: Sputnik

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.